PARTNER PORTALU
 • BGK

Komornicy zostaną pracownikami sądu?

 • AT    14 stycznia 2016 - 13:05
Komornicy zostaną pracownikami sądu?
Komornicy nie będą już pracowali na własny rachunek. (fot.flickr.com/ tomasz przechlewski)

• Ministerstwo Sprawiedliwości chce by komornicy byli pracownikami sądów.
• Sądy będą płaciły pensje komornikom.
• Będą mniejsze zarobki i premie zależne od wyników.
• Komornicy będą działali tylko w rewirze.
Ministerstwo Sprawiedliwości chce upaństwowić komorników sądowych. Nowa ustawa ma wejść w życie już od 2017 r. Najważniejsza zmiana przywraca stan sprzed 1997 roku, kiedy komornicy byli pracownikami sądu, to sądy wypłacały im pensje, a to co zarobili trafiło do budżetu państwa - informuje "Gazeta Wyborcza".

Oznacza to, że komornicy nie będą już pracowali na własny rachunek, prowadząc własne firmy - kancelarie komornicze.

Jak podaje "Wyborcza" podstawowa pensja komornika ma być odpowiednikiem pensji referendarza sądowego (od 3,5 tys. zł do 6 tys. zł brutto). Komornik będzie miał też prawo do dodatkowego wynagrodzenia za efektywność.

Czytaj też: Nie zapłacisz za śmieci? Miejski komornik cię znajdzie

- Mają zostać opracowane "tabelki skuteczności" i w zależności od osiąganych wyników komornik będzie otrzymywał premie w wysokości maksymalnego wynagrodzenia, jakie otrzymuje sędzia sądu apelacyjnego - nieco ponad 11 tys. zł – wymienia gazeta.

Wszyscy komornicy po zmianie przepisów zachowają swój status. Ale być może jakaś część z nich odejdzie z zawodu z powodu niższych zarobków.

Komornicy będą działali tylko w rewirze.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (12)

 • Martynka, 2016-03-10 14:48:34

  A dlaczego wszyscy czepiają się komorników? To naprawdę ciężki zawód. Dlaczego nikt nie przyczepi się do dłużników, wszystko im wolno biorą o 15 kredytów a potem i tak najgorszy jest komornik. Też przestane płacić rachunki, bo po co.
 • Prawnik, 2016-01-17 13:41:33

  Zły pomysł, egzekucja będzie wyglądała jak służba zdrowia. Przeciętny wierzyciel w momencie otrzymania wyroku będzie mógł się nim podetrzeć. Współczuje dzieciom, które nie dostaną alimentów.
 • podglądaczkont, 2016-01-17 13:18:09

  Tak było przed wojną i po, aż do 1989 r., że komornicy, byli pracownikami Polskiego Sądu. Stąd też nazwa - komornik sądowy. W ich biurach zaś, zatrudniali potrzebnych im urzędników, na normalnych zasadach i warunkach. Od czasu tak zwanej pseudodemokracji, komornicy w Polsce, są bogatsi od szejków ar...abskich. Nie tylko od sędziów, prokuratorów a nawet prezydenta i premiera, razem wziętych. Wszystko to się dzieje, na krzywdzie ludzkiej. Tak zwane koszta komornicze, są wzięte z księżyca. Wystarczy zajrzeć, na ich prywatne konta. Urząd Kontroli Skarbowej, dobrze o tym wie.  rozwiń