PARTNER PORTALU
 • BGK

Likwidacja godzin karcianych: spotkanie minister ze związkowcami

 • pt    21 stycznia 2016 - 17:41
Likwidacja godzin karcianych: spotkanie minister ze związkowcami
Spotkanie szefowej MEN ze związkowcami (fot.men.gov.pl)

• Szefowa MEN rozmawiała ze związkowcami na temat projektu zmian w Karcie Nauczyciela.
• Anna Zalewska: prowadzenie tzw. godzin karcianych było fikcją i upokorzeniem dla nauczycieli.

Minister Anna Zalewska spotkała się z przedstawicielami oświatowych związków zawodowych. Rozmowy dotyczyły przygotowanej przez MEN nowelizacji ustawy – Karta Nauczyciela.

Projekt przewiduje m.in. zmianę zasad prac komisji dyscyplinarnych dla nauczycieli, ułatwienie planowania i wypłacania jednorazowej gratyfikacji pieniężnej nauczycielowi, któremu przyznano tytuł honorowy profesora oświaty oraz likwidację tzw. godzin karcianych.

– Prowadzenie tzw. godzin karcianych było fikcją i upokorzeniem dla nauczycieli. Nie można im nakazywać pracy nie gwarantując za to wynagrodzenia – powiedziała minister Anna Zalewska. – Związki zawodowe postulowały likwidację godzin karcianych od wielu lat – dodała szefowa MEN.

Przedstawiciele związków zawodowych przychylnie odnieśli się do zaproponowanych przez MEN zmian.

– Spotykamy się po to, aby udoskonalić ten projekt. Traktujemy to jako dobry początek wspólnych rozmów z Ministerstwem Edukacji – podkreślali związkowcy.

Przedstawiciele oświatowych związków wyrazili chęć kolejnego spotkania – po przyjęciu projektu przez Radę Ministrów.

Związkowcy wyrazili także gotowość wzięcia udziału w – planowanej przez MEN – ogólnopolskiej debacie na temat zmian w polskiej edukacji.

– To było bardzo udane spotkanie. Przedstawiciele związków poparli nasze propozycje zmian. Doprecyzowania wymagać będzie jedynie uzasadnienie projektu – powiedziała po dyskusji Anna Zalewska.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (5)

 • kangur, 2016-01-22 19:53:50

  Do oleś_ka: Karta Nauczyciela nie jest jakimś wyjątkowym uregulowaniem w Europie. Specyfika pracy nauczyciela polega na tym, że ruch kadrowy trwa krótko i tylko w maju. Kodeks Pracy nie może mieć tu zastosowania, bo po zwolnieniu z pracy nauczyciel musi czekać rok na szansę dostania nowej.
 • kangur, 2016-01-22 19:46:18

  Do rodzic: Dalej będą prowadzić. W mojej szkole wszyscy uczniowie odjeżdżali o 14.20, zaraz po lekcjach, a zajęcia siłą rzeczy zaczynały się później. Nikt na te zajęcia więc nie przychodził, nauczyciele grali w karty, prowadzili fikcyjne dzienniki, tylko mąż sekretarki wójta zatrudniony w szkole jak...o palacz sprawdzał kto siedzi w szkole. Był przypadek, że dyrekcja zrobiła komisję dyscyplinarną nauczycielowi za to, że do dziennika wpisywał, że uczniowie są nieobecni (podlaskie).  rozwiń
 • latamse, 2016-01-22 11:47:23

  Do rodzic: Super, że prowadzili -ZA DARMO