PARTNER PORTALU
  • BGK

Opieka szkolna w czasie ferii. Nauczyciel nie musi, samorząd może

  • aw    26 stycznia 2016 - 15:30
Opieka szkolna w czasie ferii. Nauczyciel nie musi, samorząd może
Karta Nauczyciela podczas ferii zimowych przewiduje dla nauczyciela dwa tygodnie urlopu wypoczynkowego. (fot.fotolia)

• W czasie dwutygodniowych ferii zimowych nauczyciele i szkoły nie mają obowiązku zapewniać opieki uczniom.
• Samorządy w większości zapewnią jednak opiekę w ramach akcji "Zima w mieście".
• Nauczyciele mogą wtedy zarobić dodatkowe pieniądze.
Jak przypomina „Dziennik Gazeta Prawna”, Karta Nauczyciela podczas ferii zimowych przewiduje dla nauczyciela dwa tygodnie urlopu wypoczynkowego (o ile w szkole przewidziane są ferie szkolne). Szkoła nie ma obowiązku w tym czasie prowadzenia zajęć, a dyrektor nie ma prawa w czasie ferii zobowiązać nauczyciela do prowadzenia w świetlicy innych form wypoczynku dla uczniów.

Szkoła może jednak zostać organizatorem np. kolonii czy półkolonii. Także samorządy organizują zimowe zajęcia w ramach akcji „Zima w mieście”. To dla nauczycieli okazja do dodatkowego zarobku np. na umowę zlecenie.

- Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pracujących rodziców, wypoczynek dla dzieci w czasie wakacji i ferii zimowych mogą organizować samorządy, np. w ramach akcji "Zima w mieście". Samorządy w budżetach miasta czy gminy rezerwują pieniądze na organizację zajęć dla dzieci w okresie ferii zimowych i wakacji. Jeśli takie zajęcia odbywają się w np. szkołach, do ich prowadzenia mogą być zatrudniani nauczyciele, którzy dzięki temu mają również możliwość dodatkowej pracy – wyjaśnia dla dziennika Joanna Dębek, rzecznik prasowy MEN.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.