Opieka szkolna w czasie ferii. Nauczyciel nie musi, samorząd może

• W czasie dwutygodniowych ferii zimowych nauczyciele i szkoły nie mają obowiązku zapewniać opieki uczniom.
• Samorządy w większości zapewnią jednak opiekę w ramach akcji "Zima w mieście".
• Nauczyciele mogą wtedy zarobić dodatkowe pieniądze.
Opieka szkolna w czasie ferii. Nauczyciel nie musi, samorząd może
Karta Nauczyciela podczas ferii zimowych przewiduje dla nauczyciela dwa tygodnie urlopu wypoczynkowego. (fot.fotolia)

Jak przypomina „Dziennik Gazeta Prawna”, Karta Nauczyciela podczas ferii zimowych przewiduje dla nauczyciela dwa tygodnie urlopu wypoczynkowego (o ile w szkole przewidziane są ferie szkolne). Szkoła nie ma obowiązku w tym czasie prowadzenia zajęć, a dyrektor nie ma prawa w czasie ferii zobowiązać nauczyciela do prowadzenia w świetlicy innych form wypoczynku dla uczniów.

Szkoła może jednak zostać organizatorem np. kolonii czy półkolonii. Także samorządy organizują zimowe zajęcia w ramach akcji „Zima w mieście”. To dla nauczycieli okazja do dodatkowego zarobku np. na umowę zlecenie.

- Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pracujących rodziców, wypoczynek dla dzieci w czasie wakacji i ferii zimowych mogą organizować samorządy, np. w ramach akcji "Zima w mieście". Samorządy w budżetach miasta czy gminy rezerwują pieniądze na organizację zajęć dla dzieci w okresie ferii zimowych i wakacji. Jeśli takie zajęcia odbywają się w np. szkołach, do ich prowadzenia mogą być zatrudniani nauczyciele, którzy dzięki temu mają również możliwość dodatkowej pracy – wyjaśnia dla dziennika Joanna Dębek, rzecznik prasowy MEN.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE