500 zł na dziecko, kiedy wnioski i wypłaty? Spytaliśmy samorządowców o program 500+

Program Rodzina 500 plus budzi wielkie emocje, szczególnie w środowisku samorządowym, bo to na gminach w całości spocznie odpowiedzialność za jego wprowadzenie i prowadzenie w kolejnych latach. Włodarze miast przygotowują się, jedni robią to jednak z pełnym przekonaniem, inni podkreślają wady i politycznie podłoże programu. Na chłodno - bez politycznej histerii rodem z sejmu - sprawdziliśmy dla was, co mówią o 500 plus prezydenci, burmistrzowie i wójtowie.

Andrzej Wnuk, prezydent Zamościa:

- Szacowane koszty wprowadzenia programu w Zamościu to w tej chwili ponad pół miliona złotych, wliczamy w to zatrudnienie 4-5 osób, lokal, materiały, sprzęt itp. W sumie mieszczą się w obiecanej subwencji. Gorzej będzie w następnych latach, gdy subwencja spadnie do 450 tys. zł.

Problem w tym, że z doświadczeń wiemy, że zazwyczaj dotacje i subwencje stoją w miejscu, a obciążenia rosną. W efekcie koszty są przerzucane na samorządy.

My, w Zamościu, jesteśmy jednak w stanie te koszty ponieść bo naszym zdaniem, będzie to miało pozytywny wpływ na demografię i jest elementem dobrej polityki prorodzinnej.


 

KOMENTARZE (11)ZOBACZ WSZYSTKIE

To dlaczego samorządy nie podniosą podatków od nieruchomości aby wesprzeć program 500+

wójt, 2016-02-16 22:27:45 odpowiedz

jak samorządy nie potrafią zadbać o swoich mieszkańców i przygotować się do pracy, to wyborcy ich rozlicza w najbliższych wyborach

grazka, 2016-02-15 17:46:22 odpowiedz

Do radny gminy: przelicz swoją dietę na godzinową stawkę i porównaj z pensjąą najlepiej opłacanego prezydenta

wójt, 2016-02-13 17:30:44 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE