PARTNER PORTALU
 • BGK

Minister nie chce ustalać godzin pracy urzędu gminy

 • pt    24 lutego 2016 - 09:35
Minister nie chce ustalać godzin pracy urzędu gminy
Ustalenie czasu pracy pracowników zatrudnionych urzędzie, pozostaje wyłącznie domeną pracodawcy samorządowego (fot.pelplin.pl)

• Czy MSWiA mogłoby doprowadzić do zmian pracy godzin urzędów państwowych i samorządowych tak aby dopasować go do potrzeb obywateli – spytała posłanka Kukiz’15 w poselskiej interpelacji.
• Ustalenie czasu pracy pracowników zatrudnionych urzędzie, pozostaje wyłącznie domeną pracodawcy samorządowego – odpowiedział podsekretarz Sebastian Chwałek
W styczniu posłanka Kukiz’15 Małgorzat Zwiercan złożyła interpelację z zapytaniem do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o możliwość zmiany godzin pracy urzędów państwowych i samorządowych.

- W swoich zapowiedziach Prezes Rady Ministrów mówiła, że „Państwo jest dla obywateli, a nie odwrotnie”. Podzielając tę opinię, chcę zwrócić uwagę na problem dostępności urzędów dla obywateli. Urzędy państwowe czy samorządowe pracują w godzinach 8-16, od poniedziałku do piątku. Taki system pracy urzędników utrudnia, pracującym obywatelom, możliwość załatwienia sprawy w urzędzie. Większość Polaków pracuje właśnie w godzinach pracy urzędów, dlatego konieczność załatwienia spraw urzędowych wiąże się z nieobecnościami w pracy, co przy dużej konkurencyjności na rynku pracy, nie zyskuje przychylności pracodawców – napisała posłanka.

Jak przypomniała, urząd ma pracować w taki sposób, by wykonywał właściwie swoje zadania. Jej zdaniem obecny system sprawia, że to nie urząd jest dla obywatela, a obywatel dla urzędu.

W związku z tym posłanka Kukiz’15 zapytała czy rząd planuje zmianę ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych oraz wykonujące ją rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z dnia 25 kwietnia 2007 r. w sprawie czasu pracy pracowników urzędów administracji rządowej?

W odpowiedzi wiceminister Sebastian Chwałek napisał: - W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji nie są prowadzone prace nad zmianą ustawy o pracownikach samorządowych.

Minister wyjaśnia, że Konstytucja RP przyznała jednostkom samorządu terytorialnego samodzielność w wykonywaniu powierzonych zadań podlegający ochronie sądowej.

- Samorząd uczestniczy w sprawowaniu władzy publicznej, ale przysługującą mu w ramach ustaw istotną część zadań publicznych wykonuje w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność – dodaje Chwałek.
W odpowiedzi podkreślono także, że w granicach prawa jednostka samorządu terytorialnego samodzielnie realizuje poszczególne zadania w oparciu o zastrzeżone dla jej organów kompetencje.

- Kształtowanie polityki kadrowej, a więc także ustalenie czasu pracy pracowników zatrudnionych w danym urzędzie, pozostaje wyłącznie domeną pracodawcy samorządowego (kierownika urzędu), którym pozostaje odpowiednio: wójt (burmistrz, prezydent miasta), starosta oraz marszałek województwa – dodaje wiceminister.

W piśmie MSWiA podkreślono również, że ustawa z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych nie zawiera regulacji dotyczących dopuszczalnych norm i systemów czasu pracy pracowników samorządowych, a w kwestiach nieuregulowanych w ustawie stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu pracy.

- Regulamin pracy jednostki, określa porządek wewnętrzny i rozkład czasu pracy w sposób zapewniający obywatelom załatwianie spraw w dogodnym dla nich czasie, o czym stanowi art. 42 ust. 1 ww. ustawy. Powyższe rozwiązanie umożliwia pracodawcom samorządowym efektywną organizację procesu pracy urzędów administracji samorządowej, dostosowaną do potrzeb i oczekiwań mieszkańców – dodaje wiceminister.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • M., 2016-02-25 07:53:02

  Proponuję wydłużyć godziny pracy urzędników Ministerstwa Finansów. Może wtedy wreszcie ogłoszą udziały, na które wszystkie jednostki samorządu czekają, żeby zrobic sprawozdania. Nieładnie wymagać terminowości od innych, a dla siebie przesuwać terminy.
 • anty urzędnik , 2016-02-24 23:50:45

  Nareszcie jakieś pro obywatelskie myślenie.
 • wolin, 2016-02-24 14:49:17

  "...Powyższe rozwiązanie umożliwia..." panie Chwałałek, ale PO nie korzysta z tych możliwości, więc nie chodzi o to, żeby im to nadal "umożliwiać" tylko o to, żeby wymusić dostosowanie godzin pracy urzędów samorządu terytorialnego do potrzeb obywateli. O to chodziło posłance Małg...orzacie Zwiercan. Chyba Pan nic nie zrozumiał...??!  rozwiń