Kraków: MPK zakupiło nowe autobusy, jest ich dwanaście

• Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie kupiło 12 autobusów hybrydowych o długości 18 metrów od polskiej firmy Solaris Bus&Coach SA.
• W środę (27 kwietnia) obie strony podpisały umowę o wartości ponad 25,2 mln zł netto.
Kraków: MPK zakupiło nowe autobusy, jest ich dwanaście
Oprócz autobusów hybrydowych MPK SA w ramach tego projektu kupuje 60 autobusów 12-metrowych - dostarczy je Solaris Bus&Coach. (fot.:wikipedia.org/CC)

Jak poinformował rzecznik krakowskiego przewoźnika Marek Gancarczyk, oferta firmy z Bolechowa była jedyną, jaka wpłynęła do MPK SA w przetargu, który został ogłoszony w grudniu 2015 r. "Warto podkreślić, że autobusy hybrydowe marki Solaris były pierwszymi seryjnie produkowanymi pojazdami tego typu w Europie" - zaznaczył.

Pojazdy zamówione przez krakowskie MPK posiadają napęd hybrydowy łączący silnik elektryczny i spalinowy spełniający najwyższe europejskie normy ochrony środowiska Euro 6. Autobusy zostaną wyposażone w klimatyzację, monitoring, automaty biletowe i nowoczesny system informacji pasażerskiej.

Zgodnie z podpisaną umową producent będzie miał siedem miesięcy na dostarczenie pojazdów, co oznacza, że hybrydy pojawią się w Krakowie przed końcem tego roku.

Wartość zakupu to ponad 25,2 mln zł netto. Pieniądze będą pochodzić ze środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Zgodnie z zeszłotygodniową umową podpisaną przez przewoźnika z województwem małopolskim, otrzyma on w sumie ponad 115,7 mln zł, co stanowi 85 proc. kwalifikowanych kosztów zakupu 107 nowych, przyjaznych dla środowiska autobusów i 12 automatów biletowych.

Oprócz autobusów hybrydowych MPK SA w ramach tego projektu kupuje 60 autobusów 12-metrowych - dostarczy je Solaris Bus&Coach. Na ukończeniu są przetargi na 15 krótkich (długość ok. 8,5 m) autobusów spalinowych oraz 20 autobusów elektrycznych, w tym trzech pojazdów przegubowych. Pierwsze pojazdy wyjadą na ulice miasta na przełomie czerwca i lipca tego roku, przed Światowymi Dniami Młodzieży.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE