PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk do 2023 r. chce wydać 150 mln zł na ochronę przed powodzią

  • PAP/JS    28 czerwca 2017 - 19:50
Gdańsk do 2023 r. chce wydać 150 mln zł na ochronę przed powodzią
Ćwiczenia przeciwpowodziowe w Gdańsku w maju tego roku (fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl)

Do 2023 roku Gdańsk chce wydać 150 mln zł na realizację ponad 20 inwestycji w zakresie ochrony przed powodzią – poinformowano podczas konferencji prasowej. Planowana jest budowa m.in. nowych zbiorników retencyjnych i kanalizacji deszczowej.
• Rok temu w połowie lipca w ciągu 14 godzin spadło w Gdańsku około 160 litrów wody na metr kwadratowy, czyli dwumiesięczna norma opadów deszczu w regionie.

• Intensywny deszcz całkowicie napełnił wszystkie 42 zbiorniki retencyjne w Gdańsku, a pięć z nich zostało uszkodzonych.

Zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej Piotr Grzelak podczas konferencji prasowej w Gdańsku poinformował, że do roku 2023 planowana jest realizacji ponad 20 przedsięwzięć o łącznej wartości 150 mln złotych. Ponad połowę tej kwoty ma stanowić dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej. "Powstaną nowe zbiorniki retencyjne, kanalizacja deszczowa i przepompownia wody na terenie 10 dzielnic" - mówił Grzelak.

Podano, że miasto stara się także o fundusze unijne na rozbudowę i modernizację hydrologiczno-meteorologicznej sieci pomiarowej oraz systemu ostrzegania ludności na terenie gmin Gdańska i Sopotu. W ramach projektu miałoby powstać 75 punktów pomiarowych, w tym 19 - pomiarów wielkości opadu deszczu, 55 - pomiarów poziomu wód w zbiornikach retencyjnych, potokach i kolektorach wód deszczowych i jedna stacja meteorologiczna.

Obecnie wielkość opadów atmosferycznych w Gdańsku mierzona jest przez sieć zbudowaną z 18 deszczomierzy. "Zdecydowana większość z nich wyposażona jest w autonomiczny rejestrator zintegrowany z modułem GSM/GPRS, co umożliwia zdalny dostęp do danych" - tłumaczy Ryszard Gajewski, prezes spółki Gdańskie Wody. Podkreślił, że w oparciu o te pomiary działa system informowania o wysokości opadu w danej dzielnicy.

Ochronie przeciwpowodziowej w Gdańsku ma służyć nie tylko infrastruktura hydrotechniczna, ale także zieleń miejska i leśna. Podano, że duże drzewo ma możliwość magazynowania wody w obrębie swojej korony średnio w granicach 228-455 litrów wody, a optymalne pokrycie koronami drzew może zredukować spływ wody burzowej o 7-17 procent. "Dążymy do tego by budować jak najszerszą sieć zielonej infrastruktury, która świetnie uzupełnia działalność człowieka w zarządzaniu wodą opadową" - wyjaśnił Gajewski.

Według Grzelaka przykładem inteligentnego zarządzania wodą jest np. prowadzony w Gdańsku Bank Nasadzeń Drzew.

Dyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy Halina Burakowska zauważyła, że "problem przepełnienia kanalizacji deszczowej przez deszcze nawalne to problem wielu miast i nie da się go wyeliminować używając jednej metody, np. rozbudową sieci kanalizacji deszczowej". "To kwestia nowego spojrzenia, uwzględniającego zmiany klimatyczne i jego skutki" - dodała.

Gdańsk jest uczestnikiem projektu "Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców". Celem projektu jest ocena wrażliwości na zmiany klimatu 44 największych polskich miast i zaplanowanie działań adekwatnych do zidentyfikowanych zagrożeń. Doprowadzić ma to do zmodernizowania systemu ochrony przeciwpowodziowej, rozwoju systemów informowania i ostrzegania przed zagrożeniami, a także schematy gospodarowania zasobami wodnymi.

Rok temu w połowie lipca w ciągu 14 godzin spadło w Gdańsku około 160 litrów wody na metr kwadratowy, czyli dwumiesięczna norma opadów deszczu w regionie. Intensywny deszcz całkowicie napełnił wszystkie 42 zbiorniki retencyjne w Gdańsku, a pięć z nich zostało uszkodzonych. Podtopionych zostało wiele obszarów, budynków, zniszczona została infrastruktura Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • pawello, 2017-07-02 19:57:28

    Klimat zawsze się zmieniał - w miarę możliwości trzeba go chronić, ale ważne też jest aby się do niego dostosowywać. Zmiany klimatu są prawdziwe, a ich wpływ już jest cały czas odczuwalny. Fajnie że ktoś w końcu pomyślał o zabezpieczeniu przeciwpowodziowym.