PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk: Nietypowe tablice staną w pobliżu szkół. Mają poprawić bezpieczeństwo

  • KDS    19 września 2017 - 20:31
Gdańsk: Nietypowe tablice staną w pobliżu szkół. Mają poprawić bezpieczeństwo
Pierwsze urządzenia zostaną zamontowane w połowie października (fot. gdansk.pl/Grzegorz Mehring)

W połowie października przy przejściach dla pieszych znajdujących się w pobliżu gdańskich szkół podstawowy umieszczone zostaną specjalne tablice informujące kierowców o prędkości z jaką się poruszają. Koszt inwestycji, która ma poprawić bezpieczeństwo najmłodszych to ponad 1,7 mln zł. Jest to jeden ze zwycięskich projektów z Budżetu Obywatelskiego w 2017 roku.
- Chcemy czerpać z dobrych wzorców. System takich tablic jest bardzo popularny przede wszystkim w Skandynawii. Można je zauważyć w różnego typu miejscach, gdzie zbiera się większa liczba osób, m.in. przy szkołach – tłumaczy miejskiemu portalowi gdansk.pl Jan Perucki, radny dzielnicy Osowa, który wraz ze Stanisławem Krzemińskim - także radnym - byli pomysłodawcami zainstalowania tablic. Jak podkreśla Perucki, znaki mają działać nie tylko prewencyjnie, ale i uczyć młodych gdańszczan.

Jak będą działały? W górnej części tablicy wyświetli się prędkość przejeżdżającego pojazdu, zaś w dolnej - w zależności od tego jak mocno wciśnięty będzie pedał gazu - uśmiechnięta, zielona buźka i napis "dziękuję" bądź buźka czerwona i smutna z hasłem "zwolnij".

- Jeżeli rodzic jedzie z dzieckiem do szkoły, i to dziecko pyta dorosłego, dlaczego na tablicy nie wyświetlił się uśmiech, a smutna buźka, to liczymy na to, że rodzic przemyśli to i następnym razem pojedzie przepisowo, z dozwoloną prędkością - aby ten uśmiech pojawił się i na znaku, i na twarzy dziecka - komentuje. 

W sumie w Gdańsku zostanie zamontowane 97 tego typu urządzeń. Pojawią się dokładnie w 59 lokalizacjach (w większości przypadków przewidziano montaż dwóch tablic - dla każdego z kierunków ruchu). Będą zasilane z systemu fotowoltaicznego, sieci oświetlenia ulicznego, sygnalizacji świetlnej bądź iluminacji zabytków. 

Dodatkowym zadaniem tablic będzie zbieranie danych statystycznych. M.in. będą zliczały ilość przejeżdżających pojazdów, ich średnią prędkość, a także tą najwyższą i najniższą. Zebrane dane zostaną później przeanalizowane przez Gdański Zarząd Dróg i Zieleni, policję, a w razie potrzeby także przez inne służby. 

Obecnie urządzenia są w fazie produkcji. Rozpoczęcie ich montażu ma wystartować w połowie października. Ostatnie zawisną najpóźniej w połowie grudnia 2017.

Koszt tej inwestycji to 1,777 mln złotych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.