PARTNER PORTALU
  • BGK

Jak chronić dzieci na wakacjach

  • PAP/JL    4 lipca 2016 - 07:53
Jak chronić dzieci na wakacjach

W wakacje dzieci są bardziej niż w innych okresach roku narażone na choroby i wypadki. Fot. Pixabay.com

Wakacje to czas, w którym dzieci bardziej niż w innych okresach roku są narażone są na choroby i wypadki.
– Nie zawsze choroba czy kontuzja dziecka wymaga odwiedzenia szpitalnego oddziału ratunkowego, czasem wystarczy wizyta u lekarza rodzinnego – uważa kierownik Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka Barbara Kunsdorf-Bochnia.

Przypomina zasady ochrony dzieci przed oparzeniami słonecznymi. Nie powinny przebywać bez ochrony w pełnym słońcu w godzinach od 10 do 15. Zawsze powinny mieć w takiej sytuacji nakrycie głowy oraz okulary przeciwsłoneczne. Należy smarować ich skórę kremem z filtrem o faktorze minimum 50, również po każdym wyjściu z wody.

Upały grożą również odwodnieniem. Jego objawy to m.in. podwyższona temperatura, apatia, senność, rozdrażnienie, brak chęci picia. Jeśli się pojawią, dziecko powinno trafić na szpitalny oddział ratunkowy.

Pediatra przestrzega też przed kleszczami.

– Unikajmy miejsc, w których występują – zwłaszcza obrzeży lasów, parków. Jeśli idziemy z dzieckiem na spacer w takie rejony, ubierzmy je w długie spodnie i ubrania z długim rękawem – radzi Barbara Kunsdorf-Bochnia.

Bardzo nieprzyjemne i bolesne mogą być ukąszenia owadów, zwłaszcza os, pszczół i szerszeni. Ze zwykłymi skutkami ukąszenia poradzimy sobie sami w domu. Jeśli podejrzewamy, że wystąpiła reakcja alergiczna, należy natychmiast udać się do szpitala

Aby zapobiec ukąszeniom, powinniśmy pilnować, żeby owady nie dostały się do napojów dzieci – ukąszenia w okolicach krtani są śmiertelnie niebezpieczne. Miejsca po ukąszeniach należy posmarować środkiem dostępnym w aptece, dziecku można też podać wapno.

Nasza czujność może też ustrzec dzieci przed urazami – należy obserwować ich zabawy, pilnować, by miały ubrane kaski i ochraniacze podczas jazdy na rolkach czy rowerze. Wszystkie urazy głowy, brzucha czy uszkodzenia kończyn należy konsultować z lekarzem.

Nierzadkim wakacyjnym problemem są też zatrucia pokarmowe. Chrońmy nasze dzieci przed źle przechowywanymi mrożonkami, np. lodami czy przed słodyczami w dużych ilościach. Uważajmy szczególnie na grzyby. W żadnym wypadku nie powinny ich jeść małe dzieci.

W wakacje dziecku mogą przydarzyć się infekcje wirusowe i bakteryjne, objawiające się katarem, kaszlem, bólem gardła, do tej grupy zalicza się również tzw. grypy żołądkowe. Te schorzenia nie wymagają wizyty w szpitalu. Jeśli wystąpią, należy skontaktować się z lekarzem rodzinnym lub przychodnią świadczącą nocną lub świąteczną pomoc medyczną.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.