PARTNER PORTALU
  • BGK

Jarosław Zieliński: Udoskonalimy system RSO

  • PAP/JS    16 sierpnia 2017 - 21:45
Jarosław Zieliński: Udoskonalimy system RSO
Zdaniem Jarosława Zielińskiego jest to jedna z większych ustaw z pakietu, jaka była zapowiadana w programie Prawa i Sprawiedliwości fot.mswia.gov.pl)

Chcemy udoskonalić, upowszechnić i przebudować Regionalny System Ostrzegania w ramach przygotowanej ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej – powiedział na antenie Telewizji Republika wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński.
• Nowe przepisy, nad którymi od kilku miesięcy trwają prace, mają uporządkować i ujednolicić wszystkie regulacje prawne w zakresie ochrony ludności i obrony cywilnej.

• "Chcemy zbudować na wzór europejski, holenderski w szczególności, krajowy system ostrzegania, który będzie powszechnie dostępny" - powiedział wiceminister.

 

"Sprawa systemu rozpoznania zagrożeń i wczesnego ostrzegania jest na pewno do poprawienia" - stwierdził Zieliński. Jak zapewnił, choć obecnie funkcjonuje Regionalny System Ostrzegania (RSO), to MSWiA chce go udoskonalić, upowszechnić i przebudować w "ramach ustawy, która jest już przygotowana" - o ochronie ludności i obronie cywilnej.

Zdaniem Zielińskiego jest to jedna z większych ustaw z pakietu, jaka była zapowiadana w programie Prawa i Sprawiedliwości, która "w sposób kompleksowy i nowoczesny jednocześnie ujmie wszystkie sprawy z zakresu ochrony ludności w sytuacjach zwyczajnych i nadzwyczajnych" - łącznie ze stanem wojennym i zagrożeniami ze strony natury i ich działaniem.

Dodał, że w ustawie będzie również zawarte "upoważnienie do szczególnego regulowania kwestii rozpoznawania zagrożeń i ostrzegania". "Chcemy zbudować na wzór europejski, holenderski w szczególności, krajowy system ostrzegania, który będzie powszechnie dostępny" - powiedział i dodał, że nie będzie on wymagał aplikowania w telefonie komórkowym, ale "wykorzystywał w sposób symultaniczny najróżniejsze metody docierania z informacjami do społeczeństwa". Chodzi m.in. drogę telewizyjną, telefonów komórkowych, syren alarmowych.

Zieliński zaznaczył jednocześnie, że ważne informacje muszą być dobrze sprofilowane i nie mogą dotyczyć spraw błahych.

Projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej autorstwa MSWiA z końca 2016 r. przewiduje, że wojewodowie zostaną zobowiązani do zmodernizowania systemu informowania, ostrzegania i alarmowania ludności o zagrożeniach, którego podstawowym elementem będą syreny alarmowe.

System alarmowania ma się opierać także na informacjach radiowych, graficznych i tekstowych w trakcie emisji programów telewizyjnych oraz w internecie. Kolejnym elementem systemu mają być krótkie wiadomości tekstowe lub wiadomości poczty głosowej przesyłane za pomocą telefonii komórkowej abonentom znajdującym się w zagrożonym rejonie.

Nowe przepisy, nad którymi od kilku miesięcy trwają prace, mają uporządkować i ujednolicić wszystkie regulacje prawne w zakresie ochrony ludności i obrony cywilnej. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.