PARTNER PORTALU
  • BGK

Lubuskie: Umowa na budowę i modernizację wałów w Słubicach podpisana

  • PAP/JS    12 czerwca 2017 - 17:44
Lubuskie: Umowa na budowę i modernizację wałów w Słubicach podpisana
Podczas uroczystości związanej z podpisaniem umowy z wykonawcą marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak poinformowała, że inwestycja będzie współfinansowana przede wszystkim z funduszy Banku Światowego (fot. lubuskie.pl)

Za kilka lat Słubice (Lubuskie) będą zabezpieczone przed powodzią. W poniedziałek (12 czerwca) podpisano umowę dotyczącą modernizacji i rozbudowy infrastruktury przeciwpowodziowej w rejonie tego miasta. Wykonawcą inwestycji jest spółka Energopol – Szczecin.
Podczas uroczystości związanej z podpisaniem umowy z wykonawcą marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak poinformowała, że inwestycja będzie współfinansowana przede wszystkim z funduszy Banku Światowego.

"Projekt zabezpieczenia przeciwpowodziowego Słubic opiewał na astronomiczną wręcz kwotę 250 mln zł. Obecnie jesteśmy po przetargu i zaoszczędziliśmy bardzo dużo. Ta inwestycja kosztuje 113 mln zł. Daje to szansę na oszczędności na kolejne zadania i inwestycje" - podkreśliła Polak.

W poniedziałek nastąpiło także symboliczne rozpoczęcie przedsięwzięcia poprzez wbicie pierwszej łopaty na placu budowy, w którym uczestniczyli m.in. wicemarszałek woj. lubuskiego Stanisław Tomczyszyn, wicewojewoda lubuski Robert Paluch, burmistrz Słubic Tomasz Ciszewicz i starosta słubicki Marcin Jabłoński.

W ramach inwestycji zostanie rozbudowany istniejący wał rzeki Odry na odcinku prawie 7 km wraz z wałem bocznym oraz wybudowany nowy wał okrężny na długości 5,9 km chroniący Słubice od północy wraz z regulacją Czarnego Kanału i Raczej Strugi. Wszystkie prace mają zakończyć się za 3,5 roku.

Inwestycja w Słubicach jest częścią dużego projektu dot. ochrony przeciwpowodziowej Odry i Wisły współfinansowanego m.in. przez Bank Światowy.

Lubuskie na trzy przedsięwzięcia w dorzeczu Odry otrzyma ok. 460 mln zł. Oprócz Słubic dotyczą one budowy i modernizacji wałów w rejonie Nowej Soli oraz na odcinku Wężyska-Chlebowo w powiecie Krosno Odrzańskie.

Realizacja tych inwestycji została zlecona Urzędowi Marszałkowskiemu, a nadzór na nimi sprawuje podległy samorządowi regionu Lubuski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Zielonej Górze.

Środki będą przekazywane samorządowi regionu za pośrednictwem wojewody lubuskiego przez MSWiA, Ministerstwo Środowiska oraz Ministerstwo Rozwoju. Łącznie do 2022 roku Lubuskie otrzyma ok. 460 mln zł. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.