PARTNER PORTALU
 • BGK

Mieszkańcy Jankowa Przygodzkiego otrzymają detektory dymu i czadu

 • PAP/JS    14 listopada 2017 - 20:56
Mieszkańcy Jankowa Przygodzkiego otrzymają detektory dymu i czadu
Mieszkańcy Jankowa Przygodzkiego z niecierpliwością czekają na decyzję prokuratury w sprawie ustalenia przyczyny wybuchu gazu (fot. pixabay.com)

300 detektorów dymu i czadu trafi do mieszkańców Jankowa Przygodzkiego w powiecie ostrowskim, gdzie cztery lata temu, wskutek uszkodzenia gazociągu zginęły dwie osoby. Urządzenia będą rozdawane dzięki akcji rady sołeckiej i strażaków-ochotników.
• Prezes OSP w Jankowie Przygodzkim Tomasz Koczorowski powiedział, że akcja rozdawania czujników, jest jedną z wielu, organizowanych w miasteczku po wybuchu gazu 14 listopada 2013 roku.

• Przyznał, że mieszkańcy Jankowa Przygodzkiego z niecierpliwością czekają na decyzję prokuratury w sprawie ustalenia przyczyny wybuchu gazu.

Mijają cztery lata od momentu, gdy w 2013 r., w miejscu budowy nowego gazociągu, doszło do uszkodzenia liczącego blisko 40 lat gazociąg Gustorzyn-Odolanów. Zginęli dwaj pracownicy firmy wykonującej roboty budowlane. Poszkodowanych zostało 14 osób. W wyniku zdarzenia kilkanaście budynków uległo zniszczeniu, część trzeba było rozebrać. Zniszczona została również infrastruktura, m.in. jezdnia i linie energetyczne. Trwa śledztwo mające wyjaśnić przyczyny katastrofy.

Prezes OSP w Jankowie Przygodzkim Tomasz Koczorowski powiedział, że akcja rozdawania czujników, jest jedną z wielu, organizowanych w miasteczku po wybuchu gazu 14 listopada 2013 roku.

Sołtys Wiesław Witek zapewnia, że czujniki będą bezpłatne. "Wystarczy przyjść na spotkanie informacyjne i zaakceptować regulamin akcji, by za darmo otrzymać urządzenie. Promujemy i proponujemy instalację czujek, które mogą być sposobem uniknięcia zagrożenia związanego z pożarem czy zatruciem tlenkiem węgla" - powiedział sołtys.

Prezes OSP wspomina, że podczas wybuchu gazu przed czterema laty on sam stracił dom. "Moja żona swoim ciałem ochroniła naszego ośmiotygodniowego synka, któremu nic się nie stało, ale sama doznała licznych poparzeń. Mieszkańcy bardzo mi pomogli, dlatego w ramach długu wdzięczności postanowiłem reaktywować naszą ochotniczą straż pożarną" - powiedział Koczorowski.

Jak dodał, w 2013 roku OSP w Jankowie Przygodzkim liczyła kilka osób, "a dzisiaj ma już 60 członków, z których ponad 20 bierze czynny udział w akcjach gaśniczych".

Prezes OSP przyznał, że mieszkańcy Jankowa Przygodzkiego z niecierpliwością czekają na decyzję prokuratury w sprawie ustalenia przyczyny wybuchu gazu.

Śledczy - jak podkreślił rzecznik Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp. Maciej Meler - wykonali już wszystkie czynności, teraz czekają na dokumenty od ubezpieczycieli w celu oszacowania wysokości poniesionej szkody.

Do tej pory koszty uzyskania opinii biegłych w tej sprawie wyniosły 200 tys. złotych, przesłuchano ponad stu świadków a zgromadzone materiały obejmują ponad 25 tomów akt głównych i kilkadziesiąt tomów załączników. W sprawie powołano szereg instytucji specjalistycznych np. z zakresu gazownictwa, metaloznawstawa czy geologii.

Według - kluczowej z punktu widzenia prokuratury - opinii ekspertów z Politechniki Poznańskiej, przyczyn tragedii należy upatrywać w błędach w projekcie budowy nowego gazociągu, w prowadzonych pracach ziemnych oraz w wadliwym spawie z 1977 r. na starym, sąsiednim gazociągu. W 2013 r. miało dojść do jego rozszczelnienia, a w efekcie do wybuchu gazu.

"Teoretycznie śledztwo powinno zakończyć się na przełomie 2017 i 2018 roku" - poinformował prokurator Meler.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.