PARTNER PORTALU
  • BGK

Mróz: MRPiPS przypomina, by nie być obojętnym na bezdomnych

  • GP    4 stycznia 2017 - 11:45
Mróz: MRPiPS przypomina, by nie być obojętnym na bezdomnych
- W razie potrzeby wykorzystane będą zapasowe materace. Zbliżające się bardzo niskie temperatury będą sprawdzianem dla nas wszystkich - mówiła minister Elżbieta Rafalska. (fot.:pixabay.com/domena publiczna)

• Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) przypomina o potrzebujących. Zima może być niebezpieczna dla samotnych i bezdomnych.
• Wraz z nadchodzącymi mrozami Elżbieta Rafalska i jej resort przypominają, że służby nie odprawią nikogo z kwitkiem i są gotowe nieść pomoc. By tak się jednak stało muszą otrzymywać informacje od obywateli. 
• Pierwszy miesiąc 2017 roku ma przynieść ochłodzenie w całym kraju.
W związku z zapowiadanym atakiem zimy, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) przypomina o akcji "Widzisz-reaguj-zadzwoń". Wystosowano komunikat w tym temacie.

- Przypominamy o zwracaniu szczególnej uwagi na osoby, które mogą potrzebować naszej pomocy. Osoby bezdomne, samotne, a także pod wpływem alkoholu są najbardziej narażone na wychłodzenie organizmu - czytamy w raporcie. - Nie bądźmy obojętni, reagujmy jeśli zauważymy kogoś potrzebującego pomocy. Zawiadamiajmy odpowiednie służby. Może to być policja czy straż miejska.

MRPiPS przypomina też o gotowości służb resortu do niesienia pomocy, np. opieki społecznej.

- Schroniska dla bezdomnych przyjmują coraz więcej potrzebujących. Noclegownie, choć już są pełne przyjmują wszystkich. W razie potrzeby wykorzystane będą zapasowe materace - referowano możliwe scenariusze działań. - Zbliżające się bardzo niskie temperatury będą sprawdzianem dla nas wszystkich. Pamiętajmy o tych, którzy nie mają gdzie się przed nimi schronić - apeluje minister Elżbieta Rafalska.

Dokładniejsze informacje o tym gdzie zgłaszać potrzebujących pomocy można uzyskać na stronach resortu, a także pod alarmowymi numerami telefonów.

- Szczególnie teraz powinniśmy zwracać uwagę na osoby narażone na zamarznięcie. Żeby kogoś uratować, wystarczy telefon do właściwych służb - policji czy straży miejskiej - apelowała minister Rafalska.

MRPiPS przypomina, że we wszystkich województwach działają Centra Zarządzania Kryzysowego, które są zobowiązane do wskazywania miejsc w placówkach dla osób bezdomnych tj. ogrzewalniach, noclegowniach i schroniskach. W centrach tych działają również bezpłatne infolinie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.