PARTNER PORTALU
 • BGK

Opole: Trwa praca nad pilotażowym programem monitorowania pogody

 • PAP    19 kwietnia 2016 - 21:15
Opole: Trwa praca nad pilotażowym programem monitorowania pogody
Zasiadająca w zarządzie Aglomeracji burmistrz podopolskiego Prószkowa Róża Malik podkreśliła, że do tej pory w przypadku zagrożenia każdy włodarz gminy był "trochę zdany na siebie". (fot.:domena publiczna)

Pilotażowy program poprawy funkcjonowania systemu monitorowania i ograniczania skutków występowania ekstremalnych zjawisk - np. powodzi czy tornad - chce realizować na swoim obszarze Aglomeracja Opolska (AO). Ma on kosztować kilkadziesiąt mln zł.
Podstawowe założenia programu to m.in.: solidarna pomoc wszystkich gmin Aglomeracji Opolskiej w sytuacji wystąpienia zagrożenia, poprawa wyposażenia gmin w materiały i sprzęt (np. worki czy urządzenia do pompowania wody i osuszania budynków) na wypadek tego typu zdarzeń; udoskonalenie sytemu alarmowania i ostrzegania ludności czy poprawa systemu zarządzania sytuacją podczas zdarzeń ekstremalnych. Program zakłada też poprawę wymiany informacji podczas sytuacji kryzysowej oraz zintensyfikowanie edukacji skierowanej do mieszkańców w zakresie prawidłowego zachowania się na wypadek nadzwyczajnych zagrożeń.

O założeniach i planach dot. programu mówiono na wtorkowej konferencji prasowej Aglomeracji Opolskiej. Dyrektor biura Stowarzyszenia Aglomeracji Piotr Dancewicz tłumaczył, że chodzi o stworzenie zasad "solidarnej pomocy pomiędzy samorządami na wypadek pojawienia się różnego rodzaju zjawisk ekstremalnych" - powodzi, tornad, podtopień, gradobić.

Mówił, że we współpracy z powiatową strażą pożarną z Krapkowic i z Opola opracowywany jest system, który będzie angażował wszystkie samorządy i w którym będą "jasno i precyzyjnie określone procedury na różnego rodzaju sytuacje i zdarzenia ekstremalne". Dodatkowo system miałby być w perspektywie wzbogacony o centra zarządzania kryzysowego w gminach, które będą miały nowoczesny system łączności.

Podał, że do projektu włączone mają być wszystkie samorządy Aglomeracji (w sumie 21). Zaproszono do niego też starostów krapkowickiego i opolskiego; dwie komendy powiatowe straży - z Krapkowic i Opola oraz Komendanta Wojewódzkiego PSP. Projekt ma - dodał Dancewicz - angażować też potencjał Ochotniczych Straży Pożarnych.

Pytany o koszty programu Dancewicz powiedział, że będzie to kwota rzędu kilkudziesięciu mln zł. Dodał, że dokładnie będzie to określone pod koniec maja, bo gminy obecnie weryfikują plany inwestycyjne w tym zakresie.

Pieniędzy na realizację tych założeń Aglomeracja zamierza szukać w programach krajowych. "Dlatego chcemy wpisać ten program do Kontraktu Terytorialnego Woj. Opolskiego, bo to otwiera drzwi do starania się o środki w ramach programów krajowych. Pokazujemy go jako pilotaż, który może przynieść dobrą praktykę również dla innych regionów" - podkreślił.

Poinformował też, że przygotowano już wstępny projekt porozumień między poszczególnymi samorządami ws. współdziałania w ramach programu. Został on rozesłany, a samorządy mają go zaakceptować.

W ramach programu Aglomeracja chce też pozyskać pieniądze na sprzęt dla samorządów, potrzebny do pomocy mieszkańcom w razie kataklizmów. Burmistrz położonych nad Odrą Krapkowic Andrzej Kasiura mówił, że chodzi np. o agregaty prądotwórcze czy pompy o dużej wydajności.

Zasiadająca w zarządzie Aglomeracji burmistrz podopolskiego Prószkowa Róża Malik podkreśliła, że do tej pory w przypadku zagrożenia każdy włodarz gminy był "trochę zdany na siebie" i np. gdy zabrakło worków w powiatowym centrum zarządzania, szukał ich w innych samorządach. "To wydłużało czas reakcji i drogę niesienia pomocy" - mówiła.

Aglomeracja Opolska powstała w 2012 r. Tworzy ją 21 samorządów skupionych wokół miasta Opola. Ma ona blisko 2,4 tys. km kw., co stanowi jedną czwartą województwa, a zamieszkuje ją blisko 340 tys. osób. Celem działania Stowarzyszenia AO jest - jak podano na stronie organizacji - poprawa warunków życia jej mieszkańców; zwiększenie konkurencyjności gospodarki oraz zadania związane z wykorzystaniem funduszy unijnych, z jakich w perspektywie 2014-2020 Aglomeracja korzystać będzie w formule Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.