PARTNER PORTALU
  • BGK

Podlaskie: Ruszył pilotaż kamer na policyjnych mundurach

  • PAP/JS    21 grudnia 2017 - 20:48
Podlaskie: Ruszył pilotaż kamer na policyjnych mundurach
Policjant nie może ingerować w nagranie, rejestrowany będzie czas i data (fot.:Małopolska Policja/twitter.com)

Sześćdziesięciu podlaskich funkcjonariuszy zaczęło używać od czwartku (21 grudnia) kamer na mundurach, w ramach programu pilotażowego policji. Oprócz podlaskiego, podobne testy prowadzone są również w garnizonie stołecznym i dolnośląskim.
W sumie w całym kraju w pilotażu używanych jest 180 kamer, w testach biorą udział służby patrolowo-interwencyjne i policjanci ruchu drogowego.

Jak mówił w Białymstoku wiceminister SWiA Jarosław Zieliński, chodzi o nagrywanie interwencji czy konkretnych czynności ruchu drogowego, a nie całego czasu pracy policjanta. "Kamery będą służyć transparentności działań policji, zapewnią obiektywizm oceny, będą dawały prawa i możliwości, jakich dotąd nie było, zarówno obywatelom jak i samym funkcjonariuszom" - powiedział podczas inauguracji pilotażu w tym mieście.

Wyraził nadzieje, że kamery zapewnią wyższe standardy działań policyjnych, ale także "ochronią policję przed nieuprawnionymi zarzutami". Wyjaśniał, że policjant przed podjęciem czynności będzie zobowiązany kamerę włączyć i poinformować o tym obywatela, a obywatel będzie miał prawo zażądania jej włączenia.

Zieliński mówił też o konieczności nowelizacji przepisów ustawy o policji w kwestii nagrywania obrazu i dźwięku. Chodzi o to, że obecnie można to robić jedynie w miejscach publicznych, co wyklucza np. interwencje domowe.

"Mega jakość, bez wątpienia przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa policjantów, unikania pewnych sytuacji, które się zdarzają" - tak mówił, oceniając pierwsze testy kamer, komendant wojewódzki policji w Białymstoku nadinspektor Daniel Kołnierowicz.

Zapewniał, że policjant nie może ingerować w nagranie, rejestrowany będzie czas i data. Po zgraniu, cały materiał z kamer podlega ochronie przewidzianej w ustawie o ochronie danych osobowych.

Jednej z kamer używa mł. asp. Ewa Broniszewska-Kirkiewicz z wydziału ruchu drogowego Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku. "Często spotykamy się z sytuacjami niejasnymi, gdzie faktycznie takie nagranie z kamery może służyć nam pomocą w wyjaśnianiu takich sprzecznych sytuacji na drodze" - mówiła.

Post. Karol Szadowski z wydziału patrolowo-interwencyjnego tej komendy powiedział, że do kamery trzeba się będzie przyzwyczaić. Zaznaczył, że nie wpływa to jednak na sposób pracy. "To co wykonywałem wcześniej, będę wykonywał tak samo, tylko dojdzie mi to, że mamy jakiś dowód, nie będzie to słowo przeciwko słowu" - mówił policjant.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • kamerzysta, 2017-12-22 03:33:09

    Bardzo dobrze. To działa w obie strony i będzie pomagać w prawidłowej ocenie bandytów, złodziei i innych chuliganów. Ale wkrótce, platformiany rzecznik praw obywatelskich, będzie twierdzić, że policja bezprawnie inwigiluje "obywateli".