PARTNER PORTALU
  • BGK

Polska walczy z ulewnym deszczem. W kilku województwach przekroczone stany ostrzegawcze na rzekach

  • JS    22 września 2017 - 22:36
Polska walczy z ulewnym deszczem. W kilku województwach przekroczone stany ostrzegawcze na rzekach
Sytuacja w województwie śląskim stała się poważna już w czwartek (21 września) po południu (fot. pogodynka.pl)

Mając na uwadze przewidywane silne opady deszczu oraz występujące przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych wód na wodowskazach wojewoda śląski Jarosław Wieczorek ogłosił w piątek (22.09) pogotowie przeciwpowodziowe. Poważna sytuacja utrzymuje się także w Małopolsce. Ostrzeżenia o intensywnych opadach deszczu pojawiały się też na Podkarpaciu i w Opolskiem.
• Opady deszczu dały się we znaki w Opolskiem. Jak informuje Urząd Województwa Opolskiego Odra wezbrała i przekroczyła stany ostrzegawcze.

• Groźnie robi się na Podkarpaciu. Tam także pojawiły się ostrzeżenia o intensywnych opadach deszczu. Na razie nie ma informacji o zagrożeniu powodziowym.

Z kolei w województwie śląskim sytuacja stała się poważna już od czwartkowego (21 września) popołudnia i wieczora. W kilku samorządach już wtedy ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe. Chodzi o miasto Bielsko-Biała, Czechowice-Dziedzice, gminę Łękawica, a także powiaty: bielski, bieruńsko-lędziński, cieszyński, pszczyński i żywiecki.

"Mając na uwadze przewidywane silne opady deszczu oraz występujące przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych wód na wodowskazach wojewoda śląski Jarosław Wieczorek ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe. Pogotowie obowiązuje na terenie powiatów: bielskiego, bieruńsko-lędzińskiego, cieszyńskiego, pszczyńskiego i żywieckiego oraz miasta Bielsko-Biała" - głosi komunikat Urzędu Województwa Śląskiego.

Jak podało w piątek (22 września) rano Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach, minionej doby strażacy interweniowali w regionie 143 razy. Większość zgłoszeń związana była z wypompowywaniem wody. Najwięcej interwencji odnotowano w Żywcu (42), Bielsku (37) i Cieszynie (17).

Wojewoda zarządzeniem zobowiązał wójtów, burmistrzów, prezydentów i starostów tych obszarów oraz wszystkie służby zabezpieczenia przeciwpowodziowego do podejmowania niezbędnych czynności organizacyjnych i technicznych w celu zminimalizowania mogącego powstać zagrożenia.

Służby wojewody na bieżąco monitorują sytuację.

Stany ostrzegawcze przekroczono w 18 miejscach w powiatach: bielskim, bieruńsko-lędzińskim, będzińskim, cieszyńskim, pszczyńskim, raciborskim, żywieckim oraz w mieście Bielsko-Biała.

Trudna sytuacja w Małopolsce

Problem nabiera na sile również w Małopolsce. Alarm przeciwpowodziowy ogłoszono jeszcze wczoraj (21 września) w Nowym Sączu. Stany ostrzegawcze przekroczone są we wszystkich ciekach wodnych na terenie miasta.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.