PARTNER PORTALU
  • BGK

Rozpoczynają się przeglądy techniczne beskidzkich kolei linowych

  • PAP    29 marca 2016 - 20:31
Rozpoczynają się przeglądy techniczne beskidzkich kolei linowych

Warunki turystyczne w Beskidach są dobre. Na północnych stokach Babiej Góry GOPR podwyższyło stopień zagrożenia lawinowego do drugiego. (fot.:Marek Tomaszewski/wikipedia.org/CC BY-SA 2.5)

• Ruszają wiosenne przeglądy techniczne kolei linowych w Beskidach. Od najbliższego poniedziałku turyści nie wyjadą na Czantorię, Skrzyczne, Dębowiec i Żar.
• Tydzień później rozpocznie się przegląd "gondolówki" na Szyndzielnię - podali we wtorek gestorzy kolejek.
Podczas przeglądów konserwatorzy sprawdzą stan części ruchomych kolejek, gondoli lub krzesełek, a także łożysk i podpór. Prześwietlą liny nośne i wymienią zużyte części.

Najkrócej prace potrwają przy kolei linowo-terenowej na Żar w Międzybrodziu Żywieckim. Ponownie zostanie uruchomiona już 9 kwietnia. Na Dębowiec w Bielsku-Białej wyjechać będzie można 16 kwietnia, a na Czantorię w Ustroniu tydzień później. Właściciele ustrońskiej atrakcji zapowiedzieli jednak, że kolejka będzie uruchamiana podczas weekendów.

Nieco dłużej brygady konserwatorskie będą się zajmowały koleją gondolową na Szyndzielnię w Bielsku-Białej. Ponowne uruchomienie planowane jest na 29 kwietnia.

Rozpoczęcie przeglądów kolei oznacza w praktyce zamknięcie sezonu zimowego w Beskidach. Większość ośrodków narciarskich jest już nieczynna. W najbliższy weekend najprawdopodobniej zjeżdżać jeszcze będzie można na Białym Krzyżu w Szczyrku.

Warunki turystyczne w Beskidach są dobre. Na północnych stokach Babiej Góry GOPR podwyższyło stopień zagrożenia lawinowego do drugiego. "Wystąpiło lekkie ocieplenie. Zagrożenie lawinowe występuje przede wszystkim w miejscach, gdzie na twardym, starszym śniegu odłożyła się warstwa z ostatnich opadów. (…) Odłożony śnieg zgromadzony jest przede wszystkim w zagłębieniach terenowych, wypłaszczeniach i kotłach oraz przy górnej granicy lasu" - podało GOPR.

Drugi stopień oznacza umiarkowane zagrożenie lawinowe. Pokrywa śnieżna jest średnio związana. Do zejścia lawiny może dojść przy dość znacznym obciążeniu, np. przez grupę narciarzy, na stromych, lawiniastych stokach. W związku z tym trzeba zachowywać szczególną ostrożność przy pokonywaniu stoków zawietrznych i przełęczy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.