PARTNER PORTALU
  • BGK

Rząd podsumuje prace zespołu ds. systemów ratownictwa i zarządzania kryzysowego

  • PAP/JS    9 października 2017 - 19:34
Rząd podsumuje prace zespołu ds. systemów ratownictwa i zarządzania kryzysowego
O tym, że rząd zajmie się podsumowaniem prac zespołu, premier poinformowała w ubiegłym tygodniu w Zielonej Górze, przed posiedzeniem sztabu antykryzysowego w Zielonej Górze, poświęconemu sytuacji po przejściu nad Polską orkanu Ksawery (fot. Kancelaria Premiera/twitter)

Rząd we wtorek (10 października) zajmie się sprawozdaniem międzyresortowego zespołu ds. funkcjonowania systemu ratownictwa i zarządzania kryzysowego. Zespół został powołany przez premier Beatę Szydło po sierpniowych nawałnicach.
• Minister Błaszczak na początku września mówił, że trwają prace nad nowym systemem ostrzegania oraz Ustawą o Ochronie Ludności i Obronie Cywilnej.

• Ustawa w sposób jednolity i jasny ma określić kompetencje i obowiązki organów władzy i administracji publicznej.

• Chodzi m.in. zadania ochrony ludności, organy administracji publicznej właściwe w zakresie ochrony ludności, organizację wykrywania zagrożeń oraz powiadamiania, ostrzegania i alarmowania oraz planowania ochrony ludności i obrony cywilnej.

O tym, że rząd zajmie się podsumowaniem prac zespołu, premier poinformowała w ubiegłym tygodniu w Zielonej Górze, przed posiedzeniem sztabu antykryzysowego w Zielonej Górze, poświęconemu sytuacji po przejściu nad Polską orkanu Ksawery.

"Po wydarzeniach w sierpniu na Pomorzu i w Kujawsko-Pomorskiem, rząd podjął decyzję o przeglądzie wszystkich tych aktów prawnych, które dotyczą sytuacji klęskowych i kryzysowych. Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak stanął na czele zespołu, który taką analizę przeprowadził. Na najbliższym posiedzeniu rządu, we wtorek będzie podsumowanie prac zespołu i będziemy podejmowali decyzje o wprowadzeniu ewentualnie zmian i korekt w tych systemach" - zapowiedziała Szydło.

Wśród członków Międzyresortowego Zespołu do oceny funkcjonowania systemu ratownictwa i zarządzania są m.in. ministrowie: rolnictwa i rozwoju wsi, cyfryzacji, energii, infrastruktury i budownictwa.

W pracach brali też udział szefowie służb: Państwowej Straży Pożarnej, Policji i Straży Granicznej oraz przedstawiciele Rządowego Centrum Bezpieczeństwa i Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zadaniem zespołu było przeanalizowanie przebiegu działań w zakresie monitorowania zagrożeń, ostrzegania i powiadamiania ratunkowego, działań ratowniczych oraz zarządzania kryzysowego na poziomie województw, powiatów i gmin. Zespół miał przygotować sprawozdanie i rekomendacje dotyczące np. nowelizacji aktów prawnych, czy innych dokumentów.

Minister Błaszczak na początku września mówił, że trwają prace nad nowym systemem ostrzegania oraz Ustawą o Ochronie Ludności i Obronie Cywilnej. Głównym celem projektowanej ustawy jest prawne uregulowanie systemowych kwestii związanych z ochroną ludności i obroną cywilną. Ustawa w sposób jednolity i jasny ma określić kompetencje i obowiązki organów władzy i administracji publicznej, m.in. zadania ochrony ludności, organy administracji publicznej właściwe w zakresie ochrony ludności, organizację wykrywania zagrożeń oraz powiadamiania, ostrzegania i alarmowania oraz planowania ochrony ludności i obrony cywilnej. Projekt ma niebawem trafić do uzgodnień międzyresortowych.

"Zależy nam na tym, aby nowy system ostrzegania ludności działał ekspansywnie, a nie był tylko uzależniony od tego, czy ktoś pobierze aplikację na telefon. Obecnie ostrzeżenia dostępne są dla użytkowników, którzy zainstalują aplikację RSO. Docelowo chcemy, żeby komunikat o zagrożeniach docierał do wszystkich osób znajdujących się na określonym obszarze" - mówił wówczas szef MSWiA.

Komenda Główny Państwowej Straży Pożarnej Leszek Suski pod koniec sierpnia br. mówił, że system ostrzegania i alarmowania ludności, który ma pojawić się w Polsce, został opracowany i przetestowany przez Holandię; ostrzeżenia mają trafiać do użytkowników bez konieczności posiadania aplikacji.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.