PARTNER PORTALU
  • BGK

Skażona woda w Olkuszu, Bukownie, Kluczach i Bolesławie. 80 tysięcy mieszkańców ma problem

  • MIW    9 lutego 2016 - 10:51
Skażona woda w Olkuszu, Bukownie, Kluczach i Bolesławie. 80 tysięcy mieszkańców ma problem
Skażona woda może być używana wyłącznie do celów gospodarczych. (Fot.: uokik.gov.pl).

• W próbkach wody wykryto niebezpieczne zanieczyszczenia mikrobiologiczne. 
• Sytuacja dotyczy ok. 80 tysięcy mieszkańców zachodniej Małopolski. 
• Woda nie nadaje się ani do spożycia, ani do mycia.
Około 80 tysięcy mieszkańców gminy Olkusz, Klucze, Bolesław i miasta Bukowno zostało pozbawionych bieżącej wody. To skutek wykrycia w próbkach wody niebezpiecznych zanieczyszczeń mikrobiologicznych - bakterii grupy coli, E. coli oraz enterokoków.

- Ze względu na zanieczyszczenie mikrobiologiczne, woda nie nadaje się do spożycia. Może być używana do celów gospodarczych (spłukiwanie toalety itp.). Woda nie powinna być również używana do mycia ciała. Szczególnie jest to ważne u małych dzieci, osób z obniżoną odpornością, osób starszych oraz w przypadku problemów ze skórą (…) woda nie nadaje się do mycia zębów – informuje Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Olkuszu. To właśnie on wydał decyzję stwierdzającą brak przydatności wody do spożycia. Dotyczy ona miejscowości Olkusz, Rabsztyn, Podgrabie, Olewin, Osiek, Sieniczno, Witeradów, Zimnodół, Żurada, Zawada, Zederman, Gorenice, Niesułowice, Bogucin Mały w gminie Olsztyn; Jaroszowiec, Klucze, Bogucin Duży, Rodaki, Ryczówek, Ryczówek - Godawica, Chechło, Golczowice, Hucisko, Kwaśniów Dolny, Kwaśniów Górny, Cieślin, Bydlin, Kolbark, Krzywopłoty, Zalesie Golczowskie w gminie Klucze, Bolesław, Hutki, Krążek, Krzykawa, Krzykawka, Krze, Kolonia, Laski, Małobądz, Międzygórze, Podlipie, Ujków Nowy w gminie Bolesław oraz mieście Bukowno.

Jak informuje "Gazeta Krakowska" w sklepach wykupywana jest cała woda butelkowana. Tworzą się ogromne korki. 

- Do Olkusza jadą już beczkowozy z Krakowa. Staną na rynku i osiedlach Pakuska, Młodych oraz na Słowikach – donoszą reporterzy.

Szkoły i przedszkola na razie normalnie działają i – jak zapewnili w rozmowie z RMF24 przedstawiciele olkuskiego ratusza – nie zostaną zamknięte. Posiłki podawane będą im na plastikowych tackach, a jeśli trzeba będzie użyć naczyń, to będą one dezynfekowane specjalnym żelem.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Weronika Woźniak , 2016-02-09 18:21:14

    Ciekawe, odkąd na truja.Napewno wiedzieli o tym od dawna. Wójt, burmistrz i cała władza. Szok!!zWszyscy są jednakowi.A kasa leci!!!