PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląskie: 7,5 mln zł na sprzęt dla strażaków OSP

  • PAP/JS    19 marca 2018 - 22:31
Śląskie: 7,5 mln zł na sprzęt dla strażaków OSP
Pieniądze zostaną wykorzystane m.in. na zakup toreb ratowniczych, defibrylatorów i specjalistycznych nożyc (fot. pixabay.com)

7,5 mln zł na sprzęt potrzebny do ratowania życia trafi do strażaków z jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej w woj. śląskim. W poniedziałek (19 marca) rozpoczął się nabór wniosków o dotacje, o które mogą się ubiegać samorządy. Można je składać do 30 marca.
"To sprzęt potrzebny strażakom - ochotnikom, którzy najczęściej jako pierwsi pojawiają się na miejscu wypadku, ale niestety, mimo że pełnią bardzo ofiarną służbę, to nie dysponują odpowiednim sprzętem" - powiedział podczas konferencji prasowej w Katowicach wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Jak zaznaczył, resort sprawiedliwości w skali kraju przeznacza w sumie 100 mln zł na najpotrzebniejszy sprzęt dla 16 tys. jednostek OSP.

"Chcemy wyjść naprzeciw oczekiwaniom nas jako społeczeństwa, bo każdy może się znaleźć w trudnej sytuacji. Nigdy nie było takiego programu, w ramach którego tak duże środki zostałyby skierowane do OSP" - powiedział Wójcik. Podziękował strażakom, że narażają życie i zdrowie, by ratować innych.

"To jest jedna z największych odpowiedzialności rządu PiS - troska i dbałość o bezpieczeństwo naszych obywateli. To jest kolejny element wyrównywania szans, walki o to, by wszyscy poszkodowani mieli najlepsze możliwości ratowania zdrowia i życia poprzez wyspecjalizowany sprzęt" - powiedział wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Pieniądze zostaną wykorzystane m.in. na zakup toreb ratowniczych, defibrylatorów i specjalistycznych nożyc. Wnioski na zakup wyposażenia i urządzeń ratownictwa mogą składać wyłącznie gminy lub miasta na prawach powiatu, po zebraniu zapotrzebowania od Ochotniczych Straży Pożarnych działających na ich terenie. Jednostki samorządu muszą przy tym zabezpieczyć własny wkład finansowy wynoszący 1 proc. wartości zadań objętych wnioskiem.

Województwo śląskie jest kolejnym, które zostało objęte programem wsparcia z Funduszu Sprawiedliwości dla Ochotniczych Straży Pożarnych. Do tej pory ogłoszono już wsparcie w województwie małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim i dolnośląskim, a docelowo program ma objąć cały kraj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.