PARTNER PORTALU
  • BGK

Szkolą się rezerwiści-ochotnicy do Wojsk Obrony Terytorialnej

  • PAP/JS    25 kwietnia 2017 - 16:26
Szkolą się rezerwiści-ochotnicy do Wojsk Obrony Terytorialnej
W pierwszej turze szkolenia uczestniczy ok. 500 ochotników - nieco mniej niż planowało Dowództwo WOT (fot.pxabay)

Pierwszych kilkuset ochotników do Wojsk Obrony Terytorialnej bierze udział w szkoleniu wyrównawczym dla rezerwistów, którzy zdecydowali się wstąpić do terytorialnej służby wojskowej.
• Szkolenie odbywa się w czterech ośrodkach, w Białymstoku, Siedlcach, Lublinie i Rzeszowie, w ramach czterech dwudniowych bloków.

• Wnioski z ćwiczeń mają zostać wykorzystane przy szkoleniu tych, którzy jeszcze nie byli w wojsku.

• W pierwszej turze szkolenia uczestniczy ok. 500 ochotników - nieco mniej niż planowało Dowództwo WOT.

"W pierwszym szkoleniu uczestniczą rezerwiści, którzy już służyli w wojsku - w większości są to byli żołnierze służby zasadniczej, ale zgłosili się także byli żołnierze zawodowi" - powiedział rzecznik Dowództwa WOT ppłk Marek Pietrzak.

Szkolenie odbywa się w czterech ośrodkach, w Białymstoku, Siedlcach, Lublinie i Rzeszowie, w ramach czterech dwudniowych bloków.

"Celem szkolenia jest przypomnienie umiejętności żołnierskiego rzemiosła, a także zapoznanie z nowym uzbrojeniem i sprzętem, którym ochotnicy do WOT nie posługiwali się we wcześniejszej służbie wojskowej" - powiedział Pietrzak.

Głównym tematem ćwiczeń jest taktyka i szkolenie ogniowe, ale ochotnicy uczą się także zasad przetrwania na polu walki, pierwszej pomocy, topografii i terenoznawstwa. Jak zaznaczył ppłk Pietrzak, "ważnym elementem szkolenia jest również poznanie historii i tradycji jednostek, w których służą".

W pierwszej turze szkolenia uczestniczy ok. 500 ochotników - nieco mniej niż planowało Dowództwo WOT. "Nie wszyscy zostali dopuszczeni przez komisje lekarskie, u kilku stwierdzono np. wysokie ciśnienie. To ludzie, którzy przed komisją stawali wiele lat temu, a służbę zakończyli przed kilku laty" - powiedział Pietrzak. "To jeden z wniosków z tego szkolenia; będziemy występowali o to, by wszyscy ochotnicy przy okazji ćwiczeń byli poddawani ponownemu badaniu przez komisję" - dodał.

Doświadczenia zdobyte podczas szkolenia wyrównawczego Dowództwo WOT chce wykorzystać podczas rozpoczynającego się 6 maja 16-dniowego szkolenia podstawowego dla ochotników, którzy do tej pory w ogóle nie służyli w wojsku. Potrwa ono do 21 maja, wtedy żołnierze biorący udział w szkoleniu wyrównawczym spotkają się z żołnierzami szkolenia podstawowego, którzy tego dnia złożą przysięgę. Od tej pory będą tworzyć ponad 100-osobowe kompanie, złożone po połowie z rezerwistów i żołnierzy, którzy wcześniej nie służyli w wojsku; gotowość bojową kompanie mają osiągnąć po trzech latach ćwiczeń.

Więcej przeczytasz tutaj. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.