PARTNER PORTALU
  • BGK

Województwo opolskie będzie miało bazę dla śmigłowców. Jako ostatni region w Polsce

  • MIW    18 stycznia 2016 - 18:31
Województwo opolskie będzie miało bazę dla śmigłowców. Jako ostatni region w Polsce
Obecnie Lotnicze Pogotowie Ratunkowe dysponuje 27 śmigłowcami. (Fot. : www.lodz.uw.gov.pl).

• Baza dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego powstanie w Polskiej Nowej Wsi.
• Samorząd województwa opolskiego wyłoży na tę inwestycję 6,45 mln zł.
• Tymczasowa baza ma działać latem, docelowa najdalej w roku 2018.
W poniedziałek (18.01) przedstawiciele samorządu województwa opolskiego i Lotniczego Pogotowia Ratunkowego podpisali umowę o przekazaniu dotacji na budowę bazy LPR w Polskiej Nowej Wsi. Dzięki temu woj. opolskie przestanie być jedynym regionem w Polsce, który nie miał bazy dla śmigłowców ratowniczych.

Umowę w imieniu samorządu województwa podpisał marszałek województwa, Andrzej Buła oraz wicemarszałek Roman Kolek, natomiast w imieniu SP ZOZ Lotnicze Pogotowie Ratunkowe dyrektor Robert Gałązkowski.

Na mocy umowy samorząd wojewódzki przekaże na inwestycję 6,45 mln zł – w tym roku 2,45 mln zł, w następnym 4 mln zł.

Jak przekonują opolscy samorządowcy, budowa bazy LPR w tym regionie jest koniecznością. Do tej pory teren województwa opolskiego obsługiwały śmigłowce z Gliwic lub Wrocławia, co wydłużało czas dotarcia na miejsce. Samorządowcy przypominają również, że na terenie województwa opolskiego działa siedem szpitalnych oddziałów ratunkowych, z których cztery posiadają lądowiska sanitarne w bliskim sąsiedztwie SOR, a w strukturach Wojewódzkiego Centrum Medycznego funkcjonuje od 2011 roku centrum urazowe, które gwarantuje pełną diagnostykę i kompleksowe leczenie specjalistyczne w stanach nagłego zagrożenia zdrowia i życia.

- Zwiększy się więc bezpieczeństwo mieszkańców Opolszczyzny i przyjezdnych – podkreślał wicemarszałek Kolek.

Baza tymczasowa ma zostać uruchomiona na przełomie lipca i sierpnia. Baza docelowa ma stanąć na przełomie roku 2017 i 2018. Składać się ona będzie z zaplecza dla helikoptera oraz zaplecza dla załogi medycznej, a także platformy zewnętrznej, na której śmigłowiec może przebywać przy sprzyjających warunkach pogodowych. W międzyczasie odbywać się będą szkolenia pilotów oraz kompletowanie personelu medycznego. Załoga bazy tworzyć będzie trzech pilotów i ratowników, 5 lekarzy oraz mechanik.

Koszt utrzymania bazy (ok. 2 mln zł rocznie) pokrywać będzie ministerstwo zdrowia.

Obecnie Lotnicze Pogotowie Ratunkowe dysponuje w Polsce 27 śmigłowcami, które stacjonują w 17 bazach stałych i jednej sezonowej w Koszalinie. W tym roku – poza Opolem – nowe bazy powstaną też w Gorzowie Wielkopolskim i Ostrowie Wielkopolskim oraz w Sokołowie Podlaskim.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.