PARTNER PORTALU
  • BGK

WOT: Ruszają szkolenia ochotników, którzy nie byli w wojsku

  • PAP/JS    5 maja 2017 - 16:48
WOT: Ruszają szkolenia ochotników, którzy nie byli w wojsku
Szkolenie ma przejść ponad 400 osób (Fot. Fotolia)

W sobotę (6 maja) rozpoczyna się szkolenie podstawowe ochotników do Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy wcześniej nie służyli w wojsku. Trwa też szkolenie wyrównawcze dla rezerwistów, którzy zdecydowali się wstąpić do WOT.
• W rozpoczętym w kwietniu szkoleniu wyrównawczym uczestniczy ok. 500 rezerwistów, w większości są to byli żołnierze służby zasadniczej, ale zgłosili się także byli żołnierze zawodowi.

• Gotowość bojową kompanie, złożone z rezerwistów i ochotników, którzy wcześniej nie służyli w wojsku, mają osiągnąć po trzech latach ćwiczeń.

"Rozpoczynające się szkolenie jest przeznaczone dla tych, którzy dotychczas nie odbywali służby wojskowej i nie są rezerwistami. Potrwa 16 dni i zakończy się 21 maja" - powiedział rzecznik Dowództwa WOT ppłk Marek Pietrzak.

"Zakres szkolenia będzie podobny jak szkolenia wyrównawczego - nauka podstawowych zasad taktyki, przetrwania na polu walki, elementy medycyny pola walki, ponieważ to ludzie, którzy dotychczas nie mieli do czynienia z bronią, ważne są zasady bezpiecznego posługiwania się nią" - dodał rzecznik.

Szkolenie ma przejść ponad 400 osób, a odbędzie się ono w podkarpackiej, lubelskiej i podlaskiej brygadach WOT. "Równolegle będzie prowadzone szkolenie wyrównawcze dla rezerwistów, którzy rozpoczęli je w kwietniu. W najbliższy weekend będą się szkolili jedni i drudzy, choć w różnych obiektach. 21 spotkają się na przysiędze. Później będą razem tworzyli moduły kompanijne, złożone po połowie z rezerwistów i ochotników, którzy wcześniej nie służyli w wojsku, i będą szkolić się przez dwa dni w miesiącu oraz w ramach szkolenia zintegrowanego przez 14 dni w roku" - przypomniał rzecznik.

Zaznaczył, że to minimum, a gros specjalistów obsługujących bardziej skomplikowany sprzęt odbędzie zdecydowanie więcej godzin szkolenia.

"W sobotę rano ochotnicy zostaną wyposażeni zgodnie ze standardami Wojsk Lądowych, w przyszłości ekwipunek będzie dostosowany do potrzeb WOT" - powiedział Pietrzak. Zaznaczył, że "w pierwszym roku, gdy odbywa się szkolenie indywidualne, potrzebne będą tylko mundur, wyposażenie i uzbrojenie indywidualne, dopiero w drugim roku będzie potrzebne bardziej specjalistyczne wyposażenie, którego zakupy są procedowane".

W rozpoczętym w kwietniu szkoleniu wyrównawczym uczestniczy ok. 500 rezerwistów, w większości są to byli żołnierze służby zasadniczej, ale zgłosili się także byli żołnierze zawodowi.

Gotowość bojową kompanie, złożone z rezerwistów i ochotników, którzy wcześniej nie służyli w wojsku, mają osiągnąć po trzech latach ćwiczeń.

Wojska Obrony Terytorialnej od początku tego roku są odrębnym rodzajem sił zbrojnych. Docelowo mają liczyć 53 tys. żołnierzy zgrupowanych w 17 brygad - po jednej w każdym województwie i dwie na Mazowszu. Trzy pierwsze brygady zostały sformowane w woj. podlaskim, lubelskim i podkarpackim. Trwa tworzenie dwóch brygad w woj. mazowieckim i brygady w woj. warmińsko-mazurskim. W przyszłym roku mają zostać utworzone dowództwa brygad i pierwsze pododdziały w województwach śląskim i wielkopolskim.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.