PARTNER PORTALU
  • BGK

Dolnośląskie. Jest decyzja kuratora w sprawie skreślenia uczniów z Ukrainy i Białorusi

  • PAP/KDS    26 lutego 2018 - 19:32
Dolnośląskie. Jest decyzja kuratora w sprawie skreślenia uczniów z Ukrainy i Białorusi
Kuratorium nie podjęło jeszcze decyzji w sprawie dyrektorki szkoły. Sprawa być może zostanie skierowana do komisji dyscyplinarnej. (fot.pixabay.com)

Za niezgodny z polskim prawem uznał dolnośląski kurator oświaty zapis w statucie szkoły w Jelczu-Laskowicach, który pozwolił na skreślenie z listy uczniów 16 nastolatków pochodzących z Ukrainy i Białorusi. Kurator uchylił w całości statut szkoły.
  • 22 stycznia 16 uczniów z Ukrainy i Białorusi zostało skreślonych z listy uczniów Zespołu Szkół im. Jana Kasprowicza w Jelczu-Laskowicach.
  • Według dyrekcji, powodem miał być brak prawnego opiekuna. Wracający po feriach do Polski uczniowie zostali zatrzymani na granicy. Nastolatkom nie pozwolono wjechać do kraju.
  • Dolnośląski Kurator Oświaty poinformował że zapis w statucie szkoły w Jelczu-Laskowicach jest niezgodny z polskim prawem. Uchylił decyzję dyrekcji. 

Uczniowie rozpoczęli naukę w szkole we wrześniu ubiegłego roku, uczęszczali do klas sportowych w gimnazjum i liceum; trafili do Jelcza-Laskowic z inicjatywy władz klubu piłki ręcznej LKPR Moto-Jelcz Oława, gdzie trenują.

Jak powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej Dolnośląski Kurator Oświaty Roman Kowalczyk, zapis w statucie szkoły w Jelczu-Laskowicach przyjęty przez radę pedagogiczną jest niezgodny z polskim prawem.

- Dokument dyskryminował uczniów cudzoziemców. Zgodnie z Ustawą o Prawie oświatowym, osoby, które nie są obywatelami Polski, korzystają z nauki i opieki w publicznych szkołach na takich samych warunkach, co obywatele polscy, a zatem nie może być żadnych zapisów w statucie, które to różnicują - tłumaczył Kowalczyk.

 

Czytaj więcej: Dzieci cudzoziemców nie będą uczyć się z polskimi uczniami?

Kurator poinformował, że statut szkoły został znowelizowany 4 stycznia. Wprowadzono wówczas zapis, w oparciu o który uczniowie z Ukrainy i Białorusi zostali skreśleni z listy. Kowalczyk podkreślił, że wstrzymano również wykonanie decyzji dyrektora szkoły o natychmiastowym skreśleniu uczniów.

- Skutek jest taki, że uczniowie mają pełne prawo w każdej chwili wrócić do szkoły. Powiadomiliśmy już o tym dyrektor szkoły - powiedział kurator. Dodał, że o decyzji została również powiadomiona straż graniczna. Kurator poinformował również, że uczniowie mają już też nowych opiekunów prawnych. W

- Według dyrekcji kontakt z opiekunem uczniów był utrudniony, jednak taka sytuacja nie może być powodem do skreślenia uczniów z listy. Na czas odwołania się rodziców uczniów od decyzji nie wolno ich pozbawiać przebywania na terenie Polski - dodał Kowalczyk.

Kuratorium nie podjęło jeszcze decyzji w sprawie dyrektorki szkoły. Sprawa być może zostanie skierowana do komisji dyscyplinarnej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.