PARTNER PORTALU
  • BGK

Kilkanaście nowych żłobków we Wrocławiu i okolicy

  • pt    8 września 2017 - 12:31
Kilkanaście nowych żłobków we Wrocławiu i okolicy
Projekty warte są w sumie 40,7 mln zł, dzięki nim w 39 placówkach – żłobkach, klubach dziecięcych lub u dziennego opiekuna, powstanie 898 miejsc opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 (fot.fotolia)

Konkurs na utworzenie nowych żłobków i miejsc w istniejących już placówkach na terenie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego został rozstrzygnięty. Beneficjenci symbolicznie podpisali umowy związane z rozstrzygnięciami Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.
• Dzięki temu prawie 15 mln zł – z unijnym wsparciem – przeznaczonych zostanie na 408 miejsc w żłobkach i klubach dziecięcych.

• 10 placówek opieki powstanie we Wrocławiu, a pozostałe w okolicznych miejscowościach m. in. Długołęce, Kobierzycach, Wiszni Małej, czy Oleśnicy.

• Nowe żłobki to okazja, by rodzice maluchów zyskali szansę na powrót do pracy.

Projekty warte są w sumie 40,7 mln zł, dzięki nim  w 39 placówkach – żłobkach, klubach dziecięcych lub u dziennego opiekuna, powstanie 898 miejsc opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Dodatkowo zapewniona będzie opieka 188 niań.

Obecnie DWUP ogłosił kolejny konkurs na kwotę 27,5 mln zł.

Najwięcej pieniędzy z konkursu trafi do Oleśnicy (1,67 mln zł). W ramach projektu „Pozytywny żłobek” do października 2019 r. sfinansowana zostanie działalność 48 miejsc opieki nad dziećmi do 3 lat. Realizacja projektu pozwoli na zwiększenie zatrudnienia wśród 48 osób opiekujących się maluchami.

Także w Oleśnicy w ramach projektu „Leśny Skrzat” (wartość 1,5 mln) sfinansowana zostanie działalność 21 miejsc opieki nad dziećmi do 3 lat. Realizacja projektu pozwoli na zwiększenie zatrudnienia wśród 30 osób opiekujących się maluchami.

We Wrocławiu – (wartość projektu 1,14 mln zł), w ramach projektu Żłobek „Twórcza kraina” do września 2019 r. sfinansowana zostanie działalność 30 miejsc opieki nad dziećmi do 3 lat. Realizacja projektu pozwoli na zwiększenie zatrudnienia wśród 30 osób opiekujących się maluchami.

Dofinansowane zostały także projekty z Miękini, Wiszni Małej, Jelcza-Laskowic, Kątów Wrocławskich, Siechnic, Sobótki, Długołęki i Obornik Śląskich.  

- Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy to nasza instytucja, która ma pomagać Dolnoślązakom, którzy mają kłopoty w odnalezieniu się na rynku pracy - mówi Iwona Krawczyk, wicemarszałek województwa dolnośląskiego i dodaje:

- Cieszę się, że dzięki funduszom z Regionalnego Programu Operacyjnego ta pomoc obejmuje maluchów i ich rodziców. Bardzo często jest bowiem tak, że koszty związane z opłatą za żłobek, czy też zatrudnieniem niani są na tyle wysokie, że zniechęcają do podejmowania pracy. Niwelujemy te bariery. Co szczególnie ważne przyczyniamy się również, by żłobków i klubów malucha było po prostu więcej.

Fundusze na rozwój lub wyposażenie żłobków i klubów malucha to nowość w Regionalnym Programie Operacyjnym dla Dolnego Śląska.

- W ramach projektów, realizowanych na terenie Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego, opieka będzie bezpłatna lub będzie wiązała się z symboliczną opłatą 150-250 zł – mówi Ewa Grzebieniak, dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Fundusze w ramach unijnej dotacji przeznaczane są na tworzenie oraz wyposażenie nowych żłobków i klubów malucha oraz uruchomienie dodatkowych miejsc w już istniejących placówkach, a także na sfinansowanie opieki świadczonej przez nianie.

Wnioskodawcy pozyskane fundusze najczęściej przeznaczają na prace adaptacyjno-remontowe oraz zakup wyposażenia – mebli, zaplecza kuchennego, niezbędnego sprzętu do świadczenia opieki (w tym pomocy dydaktycznych, zabawek, a także na wyposażenie placów zabaw), ale nie tylko.

Dzięki dotacji z DWUP finansowane są bieżące koszty opieki nad dziećmi, wynagrodzenia opiekuna lub niani, przeszkolenie opiekunów, podniesienie kwalifikacji i kompetencji rodziców, którzy są bez pracy i mają małe dzieci.

W żłobkach i klubach malucha prowadzone będą również dodatkowe zajęcia specjalistyczne m. in. z logopedą, psychologiem i fizjoterapeutą, a także rytmika.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.