PARTNER PORTALU
  • BGK

Komisja Europejska daje zielone światło dla trzech inwestycji infrastrukturalnych

  • MN    8 grudnia 2017 - 17:16
Komisja Europejska daje zielone światło dla trzech inwestycji infrastrukturalnych
We Wrocławiu i Toruniu będą realizowane inwestycje tramwajowe. (fot. shutterstock)

Nowe drogi, linie tramwajowe i tramwaje to inwestycje możliwe dzięki pozytywnym decyzjom Komisji Europejskiej, która zatwierdziła wkład finansowy z Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 dla trzech projektów. Ministerstwo Rozwoju zaznacza, że to już 52 pozytywne decyzje o finansowaniu inwestycji ze środków POIiŚ.
• Pierwszy projekt przewiduje budowę drogi ekspresowej S7 łącznie z liczącym 2 km tunelem.

• Drugi projekt dotyczy Wrocławia i przewiduje modernizację taboru tramwajowego o 56 maszyn.

• Modernizowana będzie również sieć tramwajowa w Toruniu. 

Jedna z trzech wydanych w piątek (8 grudnia) decyzji dotyczy projektu budowy drogi ekspresowej S7 na odcinku Lubień-Rabka. Inwestycja jest realizowana przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w ramach projektu Budowa drogi ekspresowej S7 odc. Lubień-Rabka. Wartość całkowita projektu to ponad 2,4 mld zł, z czego pula środków europejskich przyznana na jego dofinansowanie to ponad 1,3 mld zł.

Odcinek około 17 km nowej drogi, w tym niemal 16 km drogi ekspresowej, będzie wyposażony w liczne obiekty inżynierskie i infrastrukturę towarzyszącą. Inwestycja będzie powstawać w trzech etapach. Pierwszy obejmuje odcinek Lubień-Naprawa o długości 7,6 km, drugi odcinek Naprawa-Skomielna Biała będzie liczył 3 km, a trzeci to Skomielna Biała-Rabka Zdrój o długości 5,2 km oraz DK 47 na odcinku Rabka-Zdrój-Chabówka o długości 900 m. Oddanie inwestycji do użytku kierowców przewidywane jest na koniec 2020 roku.

Coś dla samorządów

Kolejne dwie wydane przez Komisję Europejską decyzje dotyczą projektów miejskich. Jeden z nich prowadzony jest przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne we Wrocławiu i dotyczy modernizacji floty taboru tramwajowego we Wrocławiu, przy jednoczesnym dostosowaniu do osób o ograniczonej sprawności poruszania się. Inwestycja warta ponad 310,5 mln zł otrzyma dofinansowanie z funduszy unijnych w wysokości 159 mln zł. Wrocławski projekt będzie realizowany do 2019 roku.

W ramach inwestycji zaplanowany jest zakup 56 nowoczesnych, fabrycznie nowych, wieloczłonowych, częściowo niskopodłogowych, jednokierunkowych tramwajów wraz z dodatkowym wyposażeniem obsługowym - m.in. specjalistycznym sprzętem do diagnostyki i napraw. 4 tramwaje będą przystosowane do szkolenia kandydatów na motorniczych.

Czytaj też: W 2018 roku programy regionalne przegonią krajowe?

Trzecia decyzja dotyczy również inwestycji tramwajowej, tym razem realizowanej w Toruniu. Projekt obejmuje budowę i modernizację 10 km sieci tramwajowej (w tym budowę nowej linii do osiedla Jar), a także zakup nowego taboru tramwajowego (5 szt.) i autobusowego (20 szt., w tym 6 autobusów elektrycznych).

Przedsięwzięcie, które zakończy się w 2023 roku, ma bardzo ważny cel - usprawnienie miejskiej komunikacji zbiorowej i w efekcie zwiększenie udziału korzystających z niej osób. Całość jest warta ponad 400 mln zł, zaś dofinansowanie unijne wyniesie 195,6 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.