PARTNER PORTALU
 • BGK

Opłaty za śmieci w sądach. Gminy muszą zmienić sposób zarządzania odpadami

 • Piotr Toborek    15 marca 2017 - 13:48
Opłaty za śmieci w sądach. Gminy muszą zmienić sposób zarządzania odpadami
Samorządy muszą przejąć zarządzanie gospodarką odpadami od spółek, którym zleciły to zadanie (fot. trzebownisko.pl)

Gminy, które przekazały obsługę czynności związanych z opłatami za gospodarowanie odpadami jednostkom pomocniczym lub spółkom komunalnym, mają problem.
• Samorządy muszą przejąć zarządzanie gospodarką odpadami od spółek, którym zleciły to zadanie.

• NSA zdecydował, że decyzje o wysokości opłat za odbiór odpadów mogą podejmować jedynie wójtowie, burmistrzowie lub prezydenci.

• Sąd dał jednak samorządom czas na zmiany organizacyjne.

19 grudnia ub. Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że rada gminy nie może powierzać kompetencji w zakresie opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi podmiotom zewnętrznym.
A z takiego rozwiązania korzysta wiele samorządów, m.in. Wrocław, Kraków, Sopot, Gdańsk czy Białystok.

Szczęśliwie dla samorządów, choć NSA wskazał, że przyjęta wykładnia obowiązuje od dnia jej podjęcia, to uchwały rad gmin przekazujące zarządzanie gospodarką odpadami w ręce spółek będą obowiązywały do czasu aż nie zostanie stwierdzona ich nieważność.

Sąd podkreślił jednak, że: „oddziaływanie wykładni na przyszłość rodzi po stronie rad gmin obowiązek zmiany, w rozsądnym terminie, podjętych uchwał w celu uwzględnienia w nich stanowiska zajętego przez NSA”.

Kontrowersje wzbudziło określenie „w rozsądnym terminie”, nieprecyzyjność tego określenia może spowodować rozbieżności w ocenie działań samorządów podczas ewentualnych procesów sądowych.

Trzeba też dodać, że konsekwencje natychmiastowego unieważnienia uchwał byłyby dla gmin katastrofalne.

– W myśl tego wyroku można uznać, że pobieranie opłat było w tych gminach bezprawne – mówi Leszek Świętalski, sekretarz Związku Gmin Wiejskich. – Chociaż zadanie zostało wykonane, śmieci odebrano, to mieszkańcy pewnie wygraliby sprawę w sądzie o zwrot opłat. To bardzo groźne dla samorządów.

Jako pierwszy z nową wykładnią NSA zmierzyć się musiał Wrocław. 10 marca NSA rozpatrywał skargę kasacyjną Spółdzielni Mieszkaniowej Biskupin, w której ta domagała się właśnie stwierdzenia nieważności uchwały wrocławskich radnych upoważniającej miejską spółkę Ekosystem do załatwiania indywidualnych spraw administracji publicznej.

Skarżąca podnosiła, że za uchyleniem uchwały rady miasta przemawia wyrok NSA z 16 grudnia 2016 r., w którym stwierdzono, że przekazanie kompetencji nie może dotyczyć wydawania decyzji w sprawie opłat. Wrocław wniósł o odroczenie rozpoznania sprawy do czasu zakończenia procedury przejmowania od Ekosystemu odpowiedzialności za gospodarkę odpadami.

Sąd łaskawy dla gminy

Sąd przychylił się do wniosku Wrocławia i sprawę odroczył, zobowiązując miasto do przedłożenia w terminie miesiąca harmonogramu przejmowania zadań od Ekosystemu.

Jak wyjaśnił sąd w uzasadnieniu, „zadaniem składu orzekającego jest uwzględnienie prospektywnego obowiązywania uchwały NSA z 16 grudnia 2016 r., a w konsekwencji ustalenie rozsądnego terminu, w którym gminy mają obowiązek dostosować się do wskazanej w niej wykładni prawa”.

NSA dodał, że chodzi także o to, aby proces odbioru odpadów komunalnych nie został zaburzony.

– Oczywiście, dobrze, że sąd wykazał się zrozumieniem sytuacji – samorządy muszą szybko przyjąć nowe uchwały, ale ja nie jestem pewien, że to zabezpiecza je przed ewentualnymi procesami, bo prawo nie działa przecież wstecz – mówi Świętalski.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • Mało czasu zostało..., 2017-03-15 14:44:09

  Do w.potega@neostrada.pl: Ekipa każdej śmieciarki i samochodu odbierającego selektywną zbiórkę odpadów powinna być wyposażona w wagę i biegłego buchaltera, który zaksięguje dane dotyczące wagi i charakteru odbieranego ładunku. Jest ważne aby przygotować się organizacyjnie do 2030 roku - polskierad...io.pl/78/3564/Artykul/1739623,Parlament-Europejski-wiecej-recyklingu-i-mniej-wysypisk-smieci  rozwiń
 • w.potega@neostrada.pl, 2017-03-15 14:25:25

  Ciągle zajmujemy się drugorzędnymi sprawami. Gmina powinna rozstrzygać i rozliczać się z efektów gospodarowania odpadami, głównie z mieszkańcami. Rozliczenie powinno być dokładne, w każdym kwartale, na stronie internetowej urzędu.