PARTNER PORTALU
  • BGK

UE sfinansuje dwie dolnośląskie sieci ciepłownicze

  • JP    21 grudnia 2017 - 20:03
UE sfinansuje dwie dolnośląskie sieci ciepłownicze
NFOŚiGW przekaże 4,6 mln zł na dolnośląskie sieci ciepłownicze. Fot. mpec

We Wrocławiu i w Siechnicach na Dolnym Śląsku wybudowane zostaną sieci ciepłownicze. Projekty Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja o łącznej wartości blisko 13,5 mln zł otrzymają unijne wsparcie. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże 4,6 mln zł.
Pieniądze na budowę sieci ciepłowniczych będą pochodziły z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. We Wrocławiu w ramach unijnego działania 1.5 Efektywna dystrybucja ciepła i chłodu, a w Siechnicach - 1.6.2 Sieci ciepłownicze i chłodnicze dla źródeł wysokosprawnej kogeneracji. Obie umowy sfinalizowano 21 grudnia 2017 r. w siedzibie NFOŚiGW.

Czytaj też: Sieć ciepłownicza efektywniejsza niż wymiana pieców w domach

Pierwsza inwestycja obejmuje budowę osiedlowej sieci ciepłowniczej o długości 7,77 km. Realizacja przedsięwzięcia umożliwi podłączenie się nowych odbiorców z rynku wtórnego (co najmniej 2,571 MW) i rynku pierwotnego (0,8 MW) do sieci ciepłowniczej zasilanej ze źródła kogeneracyjnego EC Zawidawie. Aktualnie dany rejon - od ul. Bierutowskiej w kierunku osiedla Zakrzów - nie posiada dostępu do ciepła sieciowego. W przypadku przyłączenia obiektów do sieci ciepłowniczej nie będzie zastosowany inny wariant zasilania (np. budowa lokalnej kotłowni), co przyczyni się do realizacji założeń gospodarki emisyjnej. Inwestycja, która powinna zakończyć się w październiku 2021 r., została oszacowana na 11,2 mln zł, z czego dofinansowanie wyniesie 3,8 mln zł.

Druga sieć ciepłownicza - o długości 1,35 km - powstanie w gminie Siechnice w rejonie ulic: Czeremchowej, Kalinowej i Prawocińskiej na terenie osiedla Prawocin. Tam obecnie też nie ma dostępu do ciepła sieciowego. Sieć zasilana jest ze źródła częściowo wykorzystującego energię odnawialną (biomasa) w zakresie 26 proc. Przewiduje się, że prace zakończą się w listopadzie 2018 r., a ich koszt całkowity wyniesie 2,3 mln zł, zakładając unijne dofinansowanie na poziomie 812 tys. zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.