PARTNER PORTALU
  • BGK

W tych miastach działa najwięcej biur coworkingowych

  • newseria/KDS    19 czerwca 2017 - 11:56
W tych miastach działa najwięcej biur coworkingowych
Obecnie w Polsce działa około 180 biur coworkingowych (fot.pixabay.com)

Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań czy Gdańsk. To polskie miasta, w których działa najwięcej biur coworkingowych. Jak zapewniają eksperci, biznes zapewniający m.in. freelancerom wygodne miejsce do pracy, dopiero się rozkręca.
• W Polsce działa obecnie około 180 biur coworkingowych. Najwięcej jest ich w Warszawie, Wrocławiu czy Gdańsku.

• Ze wspólnej przestrzeni do pracy najchętniej korzystają freelancerzy, start-upowcy czy przedstawiciele wolnych zawodów. 

• Eksperci przewidują dynamiczny rozwój ten branży. 

Na całym świecie działa ok. 11 tys. biur coworkingowych, a pod koniec tego roku ich liczba ma wzrosnąć o kolejne 2,5 tys. Polski rynek dopiero raczkuje, ale również notuje dynamiczne wzrosty. U nas działa obecnie około 180 biur coworkingowych, z których najwięcej ulokowało się w dużych miastach, takich jak Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań czy Gdańsk. Rynek jest jednak bardzo płynny: pojawia się na nim wiele mikrobiur, które szybko wchodzą i wychodzą z branży. W skali globalnej na koniec 2016 roku działało około 11 tys. biur coworkingowych. Z takim wynikiem daleko nam do najbardziej rozwiniętych rynków - Ameryki czy europejskich stolic, takich jak Londyn, Paryż czy Monachium.

Według prognoz na koniec tego roku na całym świecie będzie już ok. 13,5 tys. biur coworkingowych, co będzie oznaczać ponad 20-proc. wzrost. Liczba osób, które pracują we współdzielonych przestrzeniach biurowych, ma natomiast na koniec tego roku przekroczyć milion.

– W tej chwili w Berlinie powstaje 4–5 przestrzeni coworkingowych na kwartał, co pokazuje skalę tego przedsięwzięcia za granicą. W Polsce jest to rynek, który dopiero raczkuje, natomiast trend globalny jest wzrostowy. Średnia z ostatnich 5 lat wzrostu zarówno od strony popytowej, jak i podażowej, to około 21 proc. w skali roku. Dlatego uważam, że Polska pójdzie w ślady Zachodu i również na naszym rynku ten trend wzrośnie – prognozuje Robert Chmielewski.

Coworking, czyli wynajem stanowiska pracy lub wydzielonego pomieszczenia na miesiące, dni albo godziny we współdzielonej powierzchni biurowej, to coraz bardziej popularna alternatywa dla tradycyjnego biura. Opiera się na modnej w ostatnich latach ekonomii współdzielenia, która zakłada rezygnację z posiadania na rzecz współużytkowania zasobów. Na fali popularności tego trendu wypłynęły m.in. Uber czy platforma noclegowa Airbnb.

– Coworking to praca i współdzielenie przestrzeni przez zasiadających w niej przedsiębiorców, freelancerów, przedstawicieli wolnych zawodów, ale przede wszystkim start-upy, które w tej chwili coraz prężniej rozwijają się w Polsce. Coworking jest pochodną nowego trendu na rynku nieruchomości komercyjnych, jakim jest „workplace as a service” czyli „miejsce pracy jako usługa”. Naszą rolą jest przeniesienie trendu ekonomii współdzielenia biur i zawierania transakcji najmu do sfery online – mówi Robert Chmielewski, współzałożyciel ShareSpace.pl, platformy wynajmu współdzielonych przestrzeni biurowych.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Mallvina, 2017-06-23 09:39:42

    Ja obecnie często korzystam z usług biura wirtualnego. Z platformą ShareSpace.pl miałam pierwszy kontakt podczas konferencji organizowanej przez mojego szefa w jednej z sal konferencyjnych w Warszawie. Bardzo spodobała mi się cała idea pracy coworkingowej i teraz w razie potrzeby często korzystam z ...ich usług.  rozwiń