Wrocław: Jest umowa na wypożyczalnię aut elektrycznych

• 200 aut elektrycznych będzie można wypożyczyć we Wrocławiu od wiosny przyszłego roku.
• Wrocławski magistrat, jako pierwsze miasto w Polsce, podpisał umowę na stworzenie systemu takich wypożyczalni.
Wrocław: Jest umowa na wypożyczalnię aut elektrycznych
Tak wyglądają elektryczne Nissany Leaf (fot. wroclaw.pl)

Auta elektryczne z wypożyczalni będą mogły jeździć buspasami oraz w niektórych miejscach, gdzie ruch kołowy innymi pojazdami jest zabroniony - np. po zabytkowym Ostrowie Tumskim.

Jak powiedział na konferencji prasowej wiceprezydent Wrocławia Maciej Bluj, podpisanie umowy na stworzenie ekologicznego transportu w mieście to element polityki samorządu, który stara się o tytuł Zielonej Stolicy Europy w 2019 r.

"Taki ekologiczny transport to element zielonej polityki, którą prowadzimy w naszym mieście. Jest to też znak czasu. Dane z innych miast, które mają już takie wypożyczalnie, wskazują, że jedno auto wypożyczane potrafi zastąpić siedem aut prywatnych w ruchu ulicznym" - powiedział Bluj.

Operatorem projektu będzie firma Enigma, która podpisała z magistratem umowę na pięć lat. System ma ruszyć wiosną 2018 r. Do dyspozycji będzie 200 aut marki Nissan leaf i Nissan van. Na terenie miasta powstanie też 200 bezpłatnych miejsc parkingowych przeznaczonym wyłącznie dla tych pojazdów elektrycznych.

"Pojazd będzie można otworzyć i uruchomić specjalną aplikacją na smartfonie. Najpierw trzeba się będzie zarejestrować, a firma będzie miała możliwość zweryfikowania, czy dana osoba ma np. prawo jazdy" - powiedział prezes Enigmy Paweł Luksic.

Dodał, że koszt wypożyczenia będzie wynosił około 1 zł za minutę. "Przewidujemy, że będzie można wykupić abonament lub nadpłacić za usługę, albo też uregulować należność po jej wykonaniu" - wskazał.

Poza specjalnymi miejscami parkingowymi, samochody te będzie można również pozostawić za darmowo w innych miejscach, o ile nie będzie to złamaniem prawa. Chodzi np. o miejsca parkingowe pod centrami handlowymi.

We Wrocławiu powstanie również 12 punktów ładowania elektrycznych pojazdów. Obowiązek ładowania będzie spoczywał na operatorze.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE