Wrocław, Rafał Dutkiewicz: nie zbudujemy spalarni śmieci

Rafał Dutkiewicz w specjalnym oświadczeniu pisze, że nigdy nie wyrażał i nie wyrazi zgody na powstanie spalarni śmieci we Wrocławiu. Oświadczenie to efekt protestów mieszkańców i działań polityków PiS.
Wrocław, Rafał Dutkiewicz: nie zbudujemy spalarni śmieci
We Wrocławiu spalarnia odpadów nie powstanie (fot.ptwp)

• Mieszkańcy wrocławskich osiedli nie chcą w swoim sąsiedztwie elektrociepłowni, która miałaby spalać m.in. odpady.

• Firmie Forum nie udało się przekonać wrocławian do zaprzestania protestów przeciwko inwestycji.

• Magistrat w specjalnym oświadczeniu stanowczo stwierdza, że spalarni we Wrocławiu nie będzie.

Mieszkańcy kilku wrocławskich osiedli zaapelowali, by prezydent Wrocławia nie zgodził się na budowę elektrociepłowni wielopaliwowej przy ul. Obornickiej. Nie zgadzają się też na budowę sortowni odpadów. Jeszcze w marcu rozpoczęła się zbiórka podpisów pod petycją w tej sprawie, skierowaną do prezydenta Wrocławia.

Budowę elektrociepłowni planowała firma Fortum. I choć podczas spotkań z mieszkańcami jej pracownicy przekonywali, że instalacja będzie ekologiczna, to wrocławianie nie zaakceptowali idei budowy ciepłowni.

- Wnioskujemy o wydanie negatywnej oceny oddziaływania na środowisko oraz odmowę wydania decyzji środowiskowej i pozwolenia budowlanego dla budowy instalacji spalarni śmieci/elektrociepłowni przy ul. Obornickiej 195 przez Firmę Fortum - napisali w oświadczeniu przedstawiciele komitetu społecznego "Stop spalarni odpadów".

Tymczasem posłanka PiS Mirosława Stachowiak-Różecka oraz radny miejski Marcin Krzyżanowski twierdzą, że mieszkańcy wcale nie mogą być spokojni.

- Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz wprowadza wrocławian w błąd, a ich obawy są jak najbardziej uzasadnione – stwierdzają w rozmowie z onet.pl. Ich zdaniem do Wrocławia miałyby trafiać śmieci z całego województwa.

Te wypowiedzi sprowokowały magistrat do wydania specjalnego oświadczenia:

- W związku z pojawiającymi się nieprawdziwymi informacjami w sprawie domniemanej budowy spalarni śmieci we Wrocławiu oświadczam, że w planach miejskich nie było i nie ma budowy takich instalacji. Zapewniam też, że prezydent Rafał Dutkiewicz nigdy nie wyrażał i nie wyrazi zgody na powstanie spalarni śmieci we Wrocławiu – czytamy w piśmie podpisanym przez Marcina Garcarza, dyrektora Departamentu Prezydenta Wrocławia.

Jak tłumaczy Garcarz plany firmy Fortum pierwotnie dotyczyły budowy przy ul. Obornickiej elektrociepłowni opalanej gazem.

- Następnie jednak, o czym nie byliśmy informowani, Fortum zwróciło się o wydanie decyzji środowiskowej dotyczącej budowy elektrociepłowni wielopaliwowej, gdzie może być również spalane paliwo z odpadów. Jesteśmy zobowiązani do przeprowadzenia postępowania administracyjnego (łącznie z przeprowadzeniem konsultacji). Jednak uspokajam i raz jeszcze podkreślam, że zatwierdzony przez prezydenta program energetyczny miasta oraz wieloletnia strategia gospodarki odpadami nie przewidują w naszym mieście budowy spalarni śmieci, czy też elektrociepłowni opalanej paliwem pochodzącym z odpadów. Mówiąc wprost: nie jesteśmy zainteresowani takimi instalacjami – pisze urzędnik.

Dyrektor Departamentu Prezydenta Wrocławia zaapelował także do wrocławskich działaczy Prawa i Sprawiedliwości:

- A w szczególności do Pani poseł Mirosławy Stachowiak-Różeckiej i Pana radnego Marcina Krzyżanowskiego, aby nie wykorzystywali obaw mieszkańców dla własnych celów politycznych. Prowadzenie kampanii wyborczej, opartej na strachu, wywołanym nieprawdziwymi informacjami, jest nieprzyzwoite – czytamy w stanowisku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (5)ZOBACZ WSZYSTKIE

Proszę Redakcję o upowszechnienie wiedzy o instalacjach o których napisał dr B. Sedler. Przestańmy budować przestarzałe spalarnie. One miały zastąpić uczenie się segregacji. To było bardzo powierzchowne rozumowanie. Prawdopodobnie nowe instalacje będą droższe, ale przecież możemy wysegregować dużo m...niej odpadów do eliminacji. Potrzebujemy kompleksowych (odpowiedzialnych - także wobec następnych pokoleń) analiz z perspektywicznymi wnioskami. rozwiń

w.potega@neostrada.pl, 2017-04-21 10:36:36 odpowiedz

Bardzo ciekawe, co Wrocław zrobi z odpadami. Czy tak jak Lwów, który chce wysyłać je do Polski, będzie chciał wysyłać je do Niemiec? Polityka, Polityka, tu wojenna gra muzyka... i tak... utonie Wrocław jak Łódź w odpadach. A przypomnijmy, radni i politycy PIS w Stolicy awanturują się że HGW nie wy...budowała jeszcze spalarni i zamknęli składowisko... Czyli punkt widzenia zależy od punktu siedzenia... rozwiń

Zainteresowany, 2017-04-20 12:41:18 odpowiedz

Jak długo jeszcze będziemy prowadzić debaty,jałowe dyskusje na temat spalarni. Każda spalarnia oddziaływuje negatywnie na środowisko a Gdańsk ma już taką w Porcie,do odpadów niebezpiecznych i nie bardzo wie co z nia zrobić. Czy mozna by podac do wiadomości mieszkańców i ogromnej rzeszy turystów kto... kontroluje taka spalarnie ,jakie są emisje dioksyn,furanów i innych związków rakotwórczych? Najwyższy czas,żeby wszelkie informacje o zagrożeniach zostały upublicznione!! Wielokrotnie czytałiśmy negatywne opinie dot. spalarni,konferencje organizował ,z udziałem ekspertów,oddział NOT w Gdańsku. Czy był i znał wyniki obrad Prezydent Adamowicz?Jeżeli nie to nalęży się z nimi zapoznać,tak zrobił Wrocław,dobry przykład dla nas wszystkich,.Nie narażajmy mieszkańców i turystów Trójmiasta!! rozwiń

EKOLOG, 2017-04-20 11:30:19 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE