PARTNER PORTALU
  • BGK

Zmiany nazw miejscowości. Od 2018 nie będzie już Bierutowic

  • MIW    22 grudnia 2017 - 14:30
Zmiany nazw miejscowości. Od 2018 nie będzie już Bierutowic
Karpacz Górny jest znanym miejscem wśród odwiedzających Karkonosze turystów – tutaj znajduje się słynna drewniana świątynia Wang (fot. www.karpacz.pl)

Jeszcze tylko do końca grudnia istnieć będą Bierutowice. Od 1 stycznia nazwę tę zastąpi Karpacz Górny. Zmianę tę oficjalnie sankcjonuje rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ustalenia, zmiany i zniesienia urzędowych nazw niektórych miejscowości oraz obiektów fizjograficznych, które wczoraj (21 grudnia) ukazało się w Dzienniku Ustaw.
W dokumencie tym ustalone zostały urzędowe nazwy 19 miejscowości z terenu 7 województw. Znajduje się w nim także wykaz zniesionych urzędowych nazw miejscowości (dotyczy to 93 przypadków w 9 województwach) oraz wykaz zmienionych urzędowych nazw miejscowości (57 takich przypadków w 12 województwach).

Czytaj: Ranking zrównoważonego rozwoju: Kleszczów, Dziwnów, Karpacz i Gliwice zwycięzcami

Wśród tych ostatnich znalazły się m.in. Bierutowice, czyli część Karpacza funkcjonującą pod taką nazwą od maja 1946 roku. Nazwa ta pochodziła od Bolesława Bieruta, działacza komunistycznego, przywódcy PZPR na przełomie lat 40 i 50 ub. wieku oraz prezydenta Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej w latach 1947-1952. Co prawda od lat 90. XX wieku w potocznym użyciu coraz bardziej popularna była nazwa Karpacz Górny, to jednak w Państwowym Rejestrze Nazw Miejscowości nadal oficjalnie funkcjonowały Bierutowice. Dopiero w ubiegłym roku rada gminy wystąpiła o zmianę nazwy, w konsultacjach społecznych proponując jednocześnie oficjalne usankcjonowanie nazwy Karpacz Górny.

Czytaj: Samorządy przygotowują się do dekomunizacji nazw ulic

Karpacz Górny jest znanym miejscem wśród odwiedzających Karkonosze turystów – tutaj znajduje się słynna drewniana świątynia Wang, tutaj również rozpoczyna się kilka górskich szlaków prowadzących w rejon Śnieżki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Rebus, 2017-12-26 19:50:54

    Lepiej by brzmiało Kaczogród.