PARTNER PORTALU
  • BGK

Dolnośląskie: Ruszył nabór wniosków na usuwanie azbestu

  • PAP/KDS    7 stycznia 2018 - 11:51
Dolnośląskie: Ruszył nabór wniosków na usuwanie azbestu
W ubiegłorocznej akcji azbestowej wzięło udział 111 samorządów z Dolnego Śląska, usunięto 6 tys. ton odpadu (fot. shutterstock.com)

Na zwrot do 85 proc. kosztów demontażu, zbierania, transportu i unieszkodliwiania wyrobów zawierających azbest mogą liczyć mieszkańcy woj. dolnośląskiego. Samorządy po raz kolejny otrzymają dotacje na usuwanie rakotwórczego azbestu. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) we Wrocławiu ogłosił konkursowy nabór wniosków na ten cel na 2018 r.
Dofinansowanie z WFOŚiGW w formie do 85 proc. dotacji zostanie przekazane samorządom, które następnie rozdysponują te środki wśród mieszkańców. - Zostaną nim objęte koszty demontażu, zbierania, transportu i unieszkodliwiania wyrobów zawierających azbest - poinformował Łukasz Kasztelowicz, prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu.

W konkursie mogą startować samorządy, które przeprowadziły inwentaryzację wyrobów zawierających azbest oraz posiadają aktualny program usuwania azbestu zatwierdzony przez radę gminy. Czas na złożenie wniosku mija 16 lutego. 

Jak podał rzecznik WFOŚiGW Robert Borkacki, w ubiegłym roku w akcji azbestowej, w której wzięło udział 111 samorządów z Dolnego Śląska, usunięto 6 tys. ton odpadu. Wartość wypłaconych dotacji wyniosła ponad 2,3 mln zł. W okresie siedmiu lat trwania akcji, na Dolnym Śląsku usunięto ponad 21 tys. ton azbestu i wypłacono na ten cel blisko 10 mln zł.

Do końca 2032 r. w całym kraju wszystkie wyroby zawierające azbest muszą zostać usunięte i unieszkodliwione. To m.in. dachy i ocieplania budynków wykonane z eternitowych płyt.

Azbest po 30 latach od zamontowania na budynku ulega erozji i zaczyna wydzielać szkodliwy pył. Może być on przyczyną powstawania nowotworów oraz chorób płuc. Usuwanie azbestu powinny przeprowadzać specjalizujące się w tym firmy.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.