PARTNER PORTALU
  • BGK

GIOŚ: Smog słabszy na Śląsku, gorzej jest w Małopolsce

  • PAP/MN    11 stycznia 2017 - 15:03
GIOŚ: Smog słabszy na Śląsku, gorzej jest w Małopolsce
GIOŚ poinformował w środę, że pogarsza się jakość powietrza w Krakowie. (fot. krakow.pl)

• Stopniowo poprawia się jakość powietrza w woj. śląskim.
• Jednocześnie wzrasta zanieczyszczenie powietrza w Krakowie, południowej i wschodniej części Małopolski i zachodniej części Podkarpacia.
• Taką informację przekazał w komunikacie z 11 stycznia Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.
Inspektorat dodaje, że sytuacja powinna się poprawić w czwartek i piątek, na zachodzie, północy w centrum kraju spodziewane są opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Utrzymujące się wysokie stężenia zanieczyszczeń są wynikiem niesprzyjających warunków atmosferycznych (brak wiatru i opadów oraz niska temperatura).

GIOŚ podał, że obecnie stężenie pyłu zawieszonego PM10 w wielu miejscach w południowej i południowo - wschodniej Polski przekracza 100 mikrogramów na metr sześcienny. Największe stężenia jednogodzinne, przekraczające wartość 200 mikrogramów na metr sześcienny występują w województwach: śląskim (Zabrze, Tychy, Sosnowiec, Rybnik, Gliwice, Dąbrowa Górnicza, Częstochowa, Wodzisław Śląski, Żywiec), małopolskim (Kraków, Skawina, Nowy Targ, Nowy Sącz), podkarpackim (Jasło), dolnośląskim (Nowa Ruda), lubelskim (Lublin) i świętokrzyskim (Kielce).

"Nie należy jednak wartości godzinnych bezpośrednio odnosić do poziomu dopuszczalnego wynoszącego 50 mikrogramów na metr sześcienny, ponieważ jest to wartość stężenia dobowego, a nie jednogodzinnego" - podkreśla Inspektorat.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.