PARTNER PORTALU
  • BGK

Wrocław. Panele słoneczne na dachach wieżowców

  • pt    18 grudnia 2017 - 15:24
Wrocław. Panele słoneczne na dachach wieżowców
Wrocławski projekt to obecnie największa w Polsce rozproszona elektrownia wykorzystująca wyłącznie Odnawialne Źródła Energii (OZE) (fot.mat.prasowe)

Blisko trzy tysiące paneli słonecznych zamontowano na 35 dachach wieżowców w stolicy Dolnego Śląska. To pierwsza taka elektrownia w Polsce, unikalna również w Europie.
• Instalacje, które czerpią energię ze słońca, wsparły fundusze ekologiczne - NFOŚiGW oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej We Wrocławiu.

• Wrocławski projekt to obecnie największa w Polsce rozproszona elektrownia wykorzystująca wyłącznie Odnawialne Źródła Energii (OZE).

• Moc elektrowni wynosi blisko 0,75 MW.

 

Inwestycje trwały 1,5 roku. Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe wykorzystała na ten cel łącznie 4,2 mln złotych z ogólnopolskiego programu Prosument - mówi Łukasz Kasztelowicz, prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu.

W tej kwocie 1,7 mln złotych to dotacje, a 2,5 mln złotych zostało wypłaconych jako pożyczki na preferencyjnych warunkach.

Czytaj też: Normy zanieczyszczenia powietrza przekroczone. Prezydent apeluje do mieszkańców

 Dzięki panelom piętnaście tysięcy wrocławian otrzyma tańszy prąd do oświetlenia części wspólnych budynków, zasilenia wind, hydroforni i urządzeń elektrycznych.

Spółdzielcy odczują oszczędności w swoich portfelach.

Z wyliczeń przedstawionych przez spółdzielnię wynika, że pożyczka spłaci się całkowicie po około 8-9 latach. W tej chwili oszczędności całkowicie pokrywają ratę pożyczki, po jej spłacie będzie to już dla mieszkańców czysty zysk.

Czytaj też: Dolnośląskie też ma uchwałę antysmogową

Dzięki wrocławskiej elektrowni do atmosfery trafi rocznie mniej o ponad 600 ton CO2. Tyle tego gazu cieplarnianego jest w stanie pochłonąć 50 tys. drzew, czyli ponad 150 hektarów lasu.  

Wrocławski projekt to obecnie największa w Polsce rozproszona elektrownia wykorzystująca wyłącznie Odnawialne Źródła Energii (OZE). Moc elektrowni wynosi blisko 0,75 MW.

- Produkcja energii ze źródeł rozproszonych nie wymaga kosztownych nakładów na infrastrukturę, jak linie przesyłowe, stacje transformatorowe i inne urządzenia systemu energetycznego. Daje natomiast bardzo wymierne profity ekonomiczne dla wszystkich spółdzielców, a na dodatek to energia całkowicie czysta – podkreśla Mirosław Lach, przewodniczący rady nadzorczej SM Wrocław-Południe.

Spółdzielcy już myślą o kolejnych inwestycjach w czystą energię. - Mamy w planach wykorzystanie OZE do produkcji energii cieplnej na potrzeby podgrzania ciepłej wody. Jesteśmy przekonani, że inwestycje w energię odnawialną to przyszłość - mówi Józef Śnieżek, prezes SM Wrocław-Południe.

Prezes zarządu WFOŚiGW podkreśla, że dofinansowanie zadań z programu Prosument to dobry przykład współpracy w ramach polskiego systemu finansowania ochrony środowiska, tworzonego przez fundusze ekologiczne.

- Z pieniędzy, które przekazał na Dolny Śląsk NFOŚiGW, skorzystały także spółdzielnie mieszkaniowe w Legnicy, Miliczu, Jaworze, Zawidowie oraz wspólnota mieszkaniowa w Wałbrzychu - przypomina Kasztelowicz.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.