Wrocław: Zielone przystanki sposobem na smog

Wrocław planuje obsadzić przystanki komunikacji miejskiej roślinami.
Wrocław: Zielone przystanki sposobem na smog
Projekt zakłada utworzenie zielonych przystanków w wybranych lokalizacjach w centrum Wrocławia poprzez obsadzenie ich konstrukcji roślinami pnącymi (fot. UM Wrocław/wroclaw.pl)

W tegorocznej edycji wrocławskiego budżetu partycypacyjnego pojawił się projekt obsadzenia przystanków komunikacyjnych w centrum miasta zielenią.

Projekt zakłada utworzenie zielonych przystanków w wybranych lokalizacjach w centrum Wrocławia poprzez obsadzenie ich konstrukcji roślinami pnącymi. Roślinność rosłaby w skrzynkach i zostałaby wprowadzone na kratownice wzdłuż bocznych oraz tylnej ściany wiat, bez ingerencji w ich konstrukcję.

W sumie powstałoby 11 takich zielonych przystanków: Dworzec Główny (3 przystanki), Arkady Capitol (2 przystanki), Plac Bema (2 przystanki), Galeria Dominikańska (2 przystanki) oraz Plac Strzegomski (Muzeum Współczesne (2 przystanki).

Czytaj też: 8 mln zł dotacji na parki narodowe oraz zabytkowe parki i ogrody

Jak czytamy w uzasadnieniu, projekt wpisuje się w działania zmierzające do uzyskania przez Wrocław tytułu Zielonej Stolicy Europy, nadaje nowy walor estetyczny przestrzeni miejskiej i wprowadza zieleń w miejsca, które były do tej pory jej pozbawione.

Podobne konstrukcje z powodzeniem funkcjonują od lat w wielu miastach m.in. w Londynie, Eindhoven, Nowym Sadzie, a w bieżącym roku zielone przystanki planuje wprowadzić Kraków.

Projekt został pozytywnie zweryfikowany wrocławski ratusz. Do nasadzeń zostały wskazane gatunki odporne i szybko rosnące, ale nie ekspansywne z obawy o możliwość uszkodzenia wiat przystankowych. Donice powinny posiadać izolację zabezpieczającą rośliny przed przemarzaniem.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Samorząd wrocławski niech się weźmie do roboty, bo poniemiecka infrastruktura sie wali. Najlepszym sposobem na smok jest centralne sieciowe ogrzewanie w mieście a nie marksistowskie pomysły związane z tolerancja represywną.

antykomunista totalny, 2017-07-17 23:18:42 odpowiedz

Zdecydowanie najlepszym pomysłem do walki ze smogiem byłaby wymiana pieców na te ecodesign i 5 klasy i palenie w nich ekologicznym paliwem. Polecam Kostrzwę, ma ogromny wybór kotłów, na które nie dość że są dofinasowania, to są najlepsze w Polsce i zdobywają pierwsze miejsca w konkursach ekologiczny...ch. Myślę, że opalanie domów peletem zamiast węgla, przyniesie porządany skutek. Jednak pomysł opisany w artykule jest dosyć ciekawy. rozwiń

Marcin, 2017-07-17 23:08:33 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE