PARTNER PORTALU
 • BGK

Wrocław: otwarto Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego

 • PAP/AH    11 maja 2018 - 13:10
Wrocław: otwarto Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. PTWP)

Blok operacyjny, sala porodowa, SOR czy symulator kartki pogotowia, to niektóre z elementów wyposażenia Centrum Symulacji Medycznej, które w piątek (11.05.)  otwarto na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. Studenci będą mogli tam na fantomach ćwiczyć wiele zabiegów medycznych.
 • Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu jest wirutalnym szpitalem wyposażonym w sprzęt najwyższej klasy. 
 • Pacjenci tego "wirtualnego szpitala" to fantomy wiernie oddające realia porodu, zawału czy znieczulenia ogólnego.
 • Najbardziej zaawansowany symulator znajdujący się w Centrum jest wyposażony w sztuczne płuco i służy przede wszystkim nauce znieczulenia ogólnego.

Rektor Uniwersytetu Medycznego prof. Marek Ziętek podkreślił w piątek (11.05.) na konferencji prasowej, że Centrum Symulacji Medycznej to krok milowy w nauczaniu studentów medycyny.

- Do tej pory nie mieliśmy możliwości przetrenowania, sprawdzenia pewnych czynności studentów w poszczególnych dyscyplinach klinicznych (…) teraz studenci będą mogli samodzielnie odebrać poród, wykonać cięcie chirurgiczne czy innego rodzaju zabiegi na fantomach - mówił rektor.

W Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu znajduje się sześć sal będących wierną kopią: bloku operacyjnego, sali intensywnej terapii dla noworodków, dzieci i dorosłych, SOR-u, sali porodowej oraz sali pielęgniarskiej. W centrum znajduje się również symulator karetki pogotowia ratunkowego.

- To jest wirtualny szpital wyposażony w sprzęt najwyższej klasy - powiedział kierownik Centrum Symulacji Medycznej dr Piotr Kolęda.

Pacjenci tego "wirtualnego szpitala" to fantomy wiernie oddające realia porodu, zawału czy znieczulenia ogólnego. Fantomy mogą odtworzyć niemal każdą ludzką reakcję, od zwężenia i rozszerzenia źrenic oraz wodzenia wzrokiem za palcem, przez pocenie, obrzęk języka czy sinienie; po najbardziej podstawowe, związane z pomiarem tętna lub ciśnienia.

Najbardziej zaawansowany symulator znajdujący się w Centrum jest wyposażony w sztuczne płuco i służy przede wszystkim nauce znieczulenia ogólnego. Na innych symulatorach studenci mogą uczyć się wykonywania USG oraz przeprowadzania operacji z zakresu laparoskopii, endoskopii czy zabiegów na naczyniach krwionośnych.

Rektor podkreślił, że nauka w warunkach symulowanych ma być tylko uzupełnieniem pracy studentów z pacjentami podczas zajęć klinicznych. Pierwsi studenci rozpoczną zajęcia w Centrum od nowego roku akademickiego.

Remont budynku, w którym znajduje się Centrum Symulacji Medycznej kosztował niemal 23 mln zł. To środki Uniwersytetu Medycznego. Z kolei wyposażenie Centrum kosztowało niemal 18 mln zł i było finansowane z funduszy unijnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.