PARTNER PORTALU
 • BGK

Rząd nie widzi sposobu na romskie koczowiska. Znajdą go Wrocław, Poznań i Gdańsk?

 • Michał Nowak    18 maja 2017 - 11:42
Rząd nie widzi sposobu na romskie koczowiska. Znajdą go Wrocław, Poznań i Gdańsk?
Miasta wypracują sposób na walkę z koczowiskami? (zdj. ilustracyjne/Straż Miejska Grudziądz)

Wrocław, Poznań i Gdańsk miały zawiązać koalicję miast na rzecz wspierania Romów. Okazało się, że każde miasto ma inny sposób na walkę z problemem, ale to nie wyklucza możliwości utworzenia katalogu dobrych praktyk. Jeśli te powstaną, będzie szansa na zmiany w prawie.
• Do niedawna ani rząd, ani samorządy nie interesowały się szczególnie problemem społeczności romskich, które zamieszkują koczowiska w wielu polskich miastach.

• Sytuacja mogłaby ulec zmianie m.in. za sprawą koalicji miast, którą wspólnie planowały zawiązać Wrocław, Poznań i Gdańsk, aby razem wypracować działania wspierające społeczności romskie.

• Z tego typu sprawdzonych rozwiązań mogłyby korzystać później inne miasta. Problem w tym, że koalicja nie została oficjalnie zawiązana, bo każdy z samorządów politykę wspierania Romów widzi inaczej.

• Miasta deklarują jednak, że będą wymieniać się doświadczeniami. Jeśli samorządy i organizacje pozarządowe wypracują skuteczne metody wsparcia dla Romów, będą mogły lobbować o konieczne zmiany w ustawodawstwie.

Wrocław, który ma już liczne doświadczenia ze społecznościami romskimi, miał pełnić funkcję lidera koalicji z Gdańskiem i Poznaniem na rzecz integracji Romów. Miasto pod koniec 2016 r. wystartowało z pilotażowym programem na rzecz wspierania tych społeczności. Magistrat w drodze konkursu wyłonił Fundację „Dom Pokoju”, która realizuje pilotaż. Nad całością czuwa Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Biuro ds. Partycypacji Społecznej UM Wrocławia.

– Podjęliśmy decyzję, aby projekt realizowała organizacja pozarządowa. My, jako urząd miasta, nadzorujemy ten pilotaż, ale w nim nie uczestniczymy bezpośrednio. Celem programu jest rozsiedlenie społeczności zamieszkujących koczowiska – mówi Beata Bernacka, wicedyrektor biura ds. partycypacji.

Każdy samorząd ma swoje rozwiązanie

Każde miasto ma jednak inną wizję niesienia wsparcia. W Gdańsku funkcjonuje Model Integracji Imigrantów. Miasto ma wspierać społeczności romskie w sposób równościowy, jako część grupy społecznej będącej w trudnej sytuacji materialno-bytowej. Natomiast Poznań postanowił skorzystać z doświadczenia organizacji pozarządowych, ale punkt ciężkości przy realizowaniu wsparcia dla Romów ma być jednak oparty na służbach administracji publicznej.

– Po pierwszym spotkaniu z decydentami zauważyliśmy, że wszystkie trzy polityki miejskie są od siebie bardzo różne, mają zupełnie inny wektor wsparcia. Nie chodzi o to, że są złe, ale trudno byłoby mówić o komunikowaniu się na wspólnej płaszczyźnie, gdy mechanizmy niesienia pomocy pochodzą z przeciwległych granic – mówi Katarzyna Mróz, prezes Fundacji „Dom Pokoju” we Wrocławiu.

Pilotażowym programem, który realizuje fundacja z Wrocławia, objęto 150 Romów rumuńskich. Wśród nich znajduje się 40 dzieci w wieku szkolnym. Mogą one liczyć na indywidualne wsparcie edukacyjne. Fundacja współpracuje również z rodzicami i gronami pedagogicznymi w szkołach. Osoby realizujące pilotaż są także w kontakcie ze społecznościami lokalnymi, sąsiadującymi z koczowiskiem.

Miasta opracują katalog dobrych praktyk?

Choć do koalicji miast oficjalnie nie doszło, nie znaczy to wcale, że miasta nie będą wymieniać między sobą cennych porad i wskazówek na temat integracji społeczności romskich. Poznań zapowiada współpracę.×
KOMENTARZE (4)

 • brakczasu, 2017-06-12 15:06:40

  A Kopaczowa, tak bardzo chciała przyjmować, tysiące migrantów-bandytów-terrorystów-złodziei-łobuzów.
 • Zbuntowana, 2017-05-22 11:31:22

  Nam zawsze powtarzano nie pracujesz - nie jesz nie masz dachu nad głową więc.....
 • MK, 2017-05-18 13:45:34

  Do analizer samorzadowy: ze spokojnymi Romami ????