PARTNER PORTALU
 • BGK

Rząd nie widzi sposobu na romskie koczowiska. Znajdą go Wrocław, Poznań i Gdańsk?

 • Michał Nowak    18 maja 2017 - 11:42
Rząd nie widzi sposobu na romskie koczowiska. Znajdą go Wrocław, Poznań i Gdańsk?
Miasta wypracują sposób na walkę z koczowiskami? (zdj. ilustracyjne/Straż Miejska Grudziądz)

Wrocław, Poznań i Gdańsk miały zawiązać koalicję miast na rzecz wspierania Romów. Okazało się, że każde miasto ma inny sposób na walkę z problemem, ale to nie wyklucza możliwości utworzenia katalogu dobrych praktyk. Jeśli te powstaną, będzie szansa na zmiany w prawie.
• Do niedawna ani rząd, ani samorządy nie interesowały się szczególnie problemem społeczności romskich, które zamieszkują koczowiska w wielu polskich miastach.

• Sytuacja mogłaby ulec zmianie m.in. za sprawą koalicji miast, którą wspólnie planowały zawiązać Wrocław, Poznań i Gdańsk, aby razem wypracować działania wspierające społeczności romskie.

• Z tego typu sprawdzonych rozwiązań mogłyby korzystać później inne miasta. Problem w tym, że koalicja nie została oficjalnie zawiązana, bo każdy z samorządów politykę wspierania Romów widzi inaczej.

• Miasta deklarują jednak, że będą wymieniać się doświadczeniami. Jeśli samorządy i organizacje pozarządowe wypracują skuteczne metody wsparcia dla Romów, będą mogły lobbować o konieczne zmiany w ustawodawstwie.

Wrocław, który ma już liczne doświadczenia ze społecznościami romskimi, miał pełnić funkcję lidera koalicji z Gdańskiem i Poznaniem na rzecz integracji Romów. Miasto pod koniec 2016 r. wystartowało z pilotażowym programem na rzecz wspierania tych społeczności. Magistrat w drodze konkursu wyłonił Fundację „Dom Pokoju”, która realizuje pilotaż. Nad całością czuwa Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Biuro ds. Partycypacji Społecznej UM Wrocławia.

– Podjęliśmy decyzję, aby projekt realizowała organizacja pozarządowa. My, jako urząd miasta, nadzorujemy ten pilotaż, ale w nim nie uczestniczymy bezpośrednio. Celem programu jest rozsiedlenie społeczności zamieszkujących koczowiska – mówi Beata Bernacka, wicedyrektor biura ds. partycypacji.

Każdy samorząd ma swoje rozwiązanie

Każde miasto ma jednak inną wizję niesienia wsparcia. W Gdańsku funkcjonuje Model Integracji Imigrantów. Miasto ma wspierać społeczności romskie w sposób równościowy, jako część grupy społecznej będącej w trudnej sytuacji materialno-bytowej. Natomiast Poznań postanowił skorzystać z doświadczenia organizacji pozarządowych, ale punkt ciężkości przy realizowaniu wsparcia dla Romów ma być jednak oparty na służbach administracji publicznej.

– Po pierwszym spotkaniu z decydentami zauważyliśmy, że wszystkie trzy polityki miejskie są od siebie bardzo różne, mają zupełnie inny wektor wsparcia. Nie chodzi o to, że są złe, ale trudno byłoby mówić o komunikowaniu się na wspólnej płaszczyźnie, gdy mechanizmy niesienia pomocy pochodzą z przeciwległych granic – mówi Katarzyna Mróz, prezes Fundacji „Dom Pokoju” we Wrocławiu.

Pilotażowym programem, który realizuje fundacja z Wrocławia, objęto 150 Romów rumuńskich. Wśród nich znajduje się 40 dzieci w wieku szkolnym. Mogą one liczyć na indywidualne wsparcie edukacyjne. Fundacja współpracuje również z rodzicami i gronami pedagogicznymi w szkołach. Osoby realizujące pilotaż są także w kontakcie ze społecznościami lokalnymi, sąsiadującymi z koczowiskiem.

Miasta opracują katalog dobrych praktyk?

Choć do koalicji miast oficjalnie nie doszło, nie znaczy to wcale, że miasta nie będą wymieniać między sobą cennych porad i wskazówek na temat integracji społeczności romskich. Poznań zapowiada współpracę.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (4)

 • brakczasu, 2017-06-12 15:06:40

  A Kopaczowa, tak bardzo chciała przyjmować, tysiące migrantów-bandytów-terrorystów-złodziei-łobuzów.
 • Zbuntowana, 2017-05-22 11:31:22

  Nam zawsze powtarzano nie pracujesz - nie jesz nie masz dachu nad głową więc.....
 • MK, 2017-05-18 13:45:34

  Do analizer samorzadowy: ze spokojnymi Romami ????