PARTNER PORTALU
  • BGK

W wyborach PiS i PO postawią na stare wygi? Na giełdzie nazwisk Zdrojewski, Klich, Jackiewicz, Gróbarczyk

  • Michał Wroński    5 marca 2018 - 06:00
W wyborach PiS i PO postawią na stare wygi? Na giełdzie nazwisk Zdrojewski, Klich, Jackiewicz, Gróbarczyk
Media donoszą, że we Wrocławiu PiS rozważa możliwość wystawienia w wyborach Dawida Jackiewicza (fot. www.msp.gov.pl)

Niespełna trzy kwartały dzielą nas od tegorocznych wyborów samorządowych. Największe partie na razie dość oszczędnie ujawniają swych kandydatów, prowadząc jeszcze ostatnie analizy przed dokonaniem ostatecznego wyboru. Z przecieków, które trafiają na „giełdę nazwisk”, widać, że kierownictwo PiS i PO poważnie podchodzi do sprawy. Na tyle poważnie, że gotowe jest wysłać do boju o prezydenckie stołki byłych i obecnych członków rządu oraz zarządów województw.
  • Media donoszą, że we Wrocławiu PiS rozważa możliwość wystawienia w wyborach Dawida Jackiewicza, a w PO pojawił się pomysł namówienia do startu Bogdana Zdrojewskiego.
  • W Krakowie mówi się o możliwym starcie Bogdana Klicha, zaś w Szczecinie Marka Gróbarczyka.
  • Partie są też skłonne sięgnąć po marszałków i ich zastępców. Piotr Całbecki mógłby ruszyć do walki o fotel prezydenta Torunia, a Maciej Żywno - prezydenta Białegostoku.

Kto będzie rywalem Rafała Trzaskowskiego w stolicy? Patryk Jaki, Stanisław Karczewski, Stanisław Tyszka? O nich się mówi najgłośniej, choć żaden z nich jeszcze z całą pewnością swego startu nie potwierdził. Na giełdzie nazwisk są też inne kandydatury.

- Jest wiele argumentów „za” i jeszcze więcej „przeciw” - tak w listopadzie ubiegłego roku w rozmowie z PortalSamorzadowy.pl na pytanie o ewentualny start w wyborach prezydenckich w stolicy odpowiedział Jan Śpiewak, warszawski radny i miejski aktywista, znany ze swych ostrych komentarzy w sprawie warszawskiej reprywatyzacji. Atutem Śpiewaka jest na pewno jego rozpoznawalność i wieloletnie zaangażowanie w działalność stołecznych ruchów miejskich. Nikt nie może mu zarzucić, że jest „spadochroniarzem”, ani też, że zajął się tematyką reprywatyzacji dopiero wtedy, gdy została ona już nagłośniona. Stara się też trzymać dystans zarówno wobec PO, jak też PiS-u. To z jednej strony pozwala mu uniknąć zarzutów o bycie sterowanym przez którąkolwiek z partii, z drugiej jednak oznacza faktyczny brak politycznego zaplecza (apele o konieczność budowy trzeciej siły są w gruncie rzeczy postulatem na przyszłość, a nie stwierdzeniem, że owa trzecia siła faktycznie istnieje).

Spekuluje się też, że w Warszawie o schedę po Hannie Gronkiewicz-Waltz mógłby powalczyć jej były zastępca ds. inwestycji Jacek Wojciechowicz. Spekulacje te stały się już na tyle głośne, że skomentował je szef klubu PO Sławomir Neumann, stwierdzając, że taki krok byłego już działacza Platformy byłby absurdalny, świadczyłby o złych intencjach i rozbijałby demokratyczną opozycję. Sam zainteresowany zaś nie ułatwia zadania, stwierdzając zagadkowo, że rozważa różne scenariusze, ale żadnej decyzji jeszcze nie podjął.

- Gdybym się zdecydował na startowanie w wyborach, to chyba nie po to, żeby je przegrać – powiedział kilka dni temu w rozmowie w RMF FM.

Był prezydentem przez prawie trzy kadencje. Powalczy o czwartą?

Bardzo ciekawie może wyglądać kampania wyborcza we Wrocławiu. Zarówno PO, jak i PiS nie podjęły jeszcze ostatecznej decyzji, kto z ich partii stanie w szranki. Sądząc z medialnych doniesień zarówno w szeregach jednej, jak i drugiej nie ma jednomyślności.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.