PARTNER PORTALU
  • BGK

Nagroda za złożenie PIT-u: Samochód, skuter lub wycieczka

  • Tomasz Klyta    1 marca 2018 - 16:38
Nagroda za złożenie PIT-u: Samochód, skuter lub wycieczka
Już w 2017 roku w Gdańsku można było wygrać samochód, jeśli złożyło się tam zeznanie podatkowe (Fot. gdansk.pl

Samochód, telewizor, tablet, bon wycieczkowy lub całoroczna zniżka na bilet - m.in. takimi nagrodami samorządy kuszą do składania zeznań podatkowych na swoim terenie. W całym kraju ruszają kampanię "Płać PIT tam gdzie mieszkasz".
  • Dochód gmin z tytuły podatku dochodowego od osób fizycznych może stanowić nawet 1/3 budżetu danej jednostki. Miasta walczą o to, aby jak najwięcej osób składało zeznania na ich terenie.
  • Wiele samorządów organizuje kampanie informacyjne i konkursy z nagrodami. Na przykład w Gdańsku w tym roku będzie można wygrać samochód.
  • Inaczej zachęca chociażby Warszawa, która mieszkańcom składającym PIT-y oferuje całoroczne zniżki, m.in. na bilety komunikacyjne.

- Ponieważ nie ma obowiązku rozliczania się z Urzędem Skarbowym w miejscu zameldowania, składanie PIT-ów stało się już problemem etyczno-ekonomicznym - uważa dr Waldemar Kozłowski, ekonomista z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie - Ludzie w jednym mieście pracują, w drugim tylko śpią. Ale nie chcą płacić podatków np. tam, gdzie narzekają na spóźniające się autobusy - dodaje.

Cześć samorządów już ruszyła, część dopiero ogłosi kampanie promocyjne zachęcające do składania zeznania podatkowego w miejscu zamieszkania. Często nie ograniczają się jedynie do typowej promocji, ale wychodzą o wiele dalej. Organizują loterie i konkursy z nagrodami. Na przykład w Gdańsku będzie można wygrać hybrydową toyotę.

- Zgłoszenia do loterii będą przyjmowane od 1 marca do 5 maja. Potem odbędzie się losowanie. Poza nagrodą główną w postaci samochodu mieszkańcy będą mogli zdobyć rowery miejskie i karty mieszkańca z doładowanym 5-miesięcznym biletem komunikacji miejskiej - wylicza Joanna Kubik z referatu prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Jak szacują urzędnicy z Gdańska, dzięki ubiegłorocznej akcji do budżetu miasta wpłynęło około 10 mln złotych więcej niż w 2016 r.  Zeznania podatkowe złożyło około 4 tys. osób więcej niż rok wcześniej.

Czytaj także: Jak zapłacić podatek PIT w mieście, w którym nie jesteśmy zameldowani? Urzędnicy chętnie wytłumaczą

Również samochód można było wygrać w ubiegłorocznej edycji podobnej loterii we Wrocławiu. Tegoroczna akcja zostanie ogłoszona 5 marca. Na razie wrocławski urząd miejski nie zdradza jednak, jakie nagrody będzie można wygrać.

- Loteria odbędzie się na dokładnie takich samych zasadach jak w 2017 roku. Będzie losowanie i nagrody - mówi Jan Bujak z Urzędu Miejskiego we Wrocławiu - Dzięki ubiegłorocznej akcji w mieście swoje podatki zostawiło o 3 tys. osób więcej, co zwiększyło przychody miasta o ok. 7 mln zł - dodaje.

Dwie loterie zostaną zorganizowane w Rzeszowie. Pierwsza dla osób, które złożyły w mieście zeznanie podatkowe, druga dla tych, którzy dopiero zameldowali się w Rzeszowie z innej gminy.

- Konkurs dla osób składających zeznanie podatkowe zacznie się 7 kwietnia i potrwa do 6 maja. Loteria dla nowych mieszkańców potrwa od 7 maja do 31 października - mówi Katarzyna Pawlak, z biura prasowego rzeszowskiego urzędu.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.