PARTNER PORTALU
  • BGK

Parkowanie: miasta będą mogły kasować po 9 zł za godzinę

  • bad    5 stycznia 2018 - 08:00
Parkowanie: miasta będą mogły kasować po 9 zł za godzinę
Samorządy w centrach miast będą mogły pobierać 9 zł za godzinę parkowania. Fot. pixabay

Na posiedzeniu w czwartek 4 stycznia rząd przyjął nowelizację ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym, dotyczącej opłat za parkowanie w ścisłych centrach dużych miast.
Nowe przepisy mają ograniczyć ruch samochodowy i zwiększyć dostępność miejsc parkingowych w centrach największych miastach – powyżej 100 tys. mieszkańców.

Władze największych miast będą mogły pobierać wyższe opłaty za parkowanie. Chodzi m.in. o Warszawę, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Lublin czy Katowice.

Czytaj też: Za blokowanie tej ustawy samorządy słono zapłacą

Rady tych miast dostaną możliwość wyznaczenia dodatkowej strefy płatnego parkowania, tzw. śródmiejskiej. Będzie mogła ona być wytyczona w ścisłym centrum lub dzielnicy o intensywnej zabudowie (np. biurowej). Od radnych będzie zależało, czy będzie obowiązywać całodobowo, czy tylko w określonych godzinach, czy cały tydzień, czy na przykład tylko w dni robocze.

Czytaj też: Samorząd wini rząd za podwyżki. Wojewoda unieważnia uchwałę

Dziś przepisy mówią o maksymalnej stawce za pierwszą godzinę parkowania w wysokości 3 zł. Po wejściu nowych przepisów w życie będzie to 0,15 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę, a w strefie śródmiejskiej nawet 0,45 proc. tego wynagrodzenia. Oznacza to, że samorządy w centrach miast będą mogły pobierać 9 zł za godzinę, a więc trzykrotnie więcej niż dzisiaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.