PARTNER PORTALU
  • BGK

Ustawy o wychowaniu w trzeźwości: W których miastach będzie zakaz sprzedaży a gdzie radni pozwolą napić się piwa?

  • Tomasz Klyta    14 marca 2018 - 12:00
Ustawy o wychowaniu w trzeźwości: W których miastach będzie zakaz sprzedaży a gdzie radni pozwolą napić się piwa?
Warszawski ratusz chce zalegalizować picie alkoholu na Bulwarach Wiślanych (Fot. um.warszawa.pl)

Obowiązują już znowelizowane przepisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Samorządy otrzymały kompetencje, dzięki którym mogą same na własnym terenie ograniczać m.in. godziny sprzedaży alkoholu, a nawet wpływać na liczbę miejsc, gdzie alkohol można kupić lub spożyć. W części miast i gmin już rozpoczęły się prace nad wdrożeniem przepisów lokalnych.
  • Samorządy mają sześć miesięcy, aby uchwalić miejscowe prawo dotyczące zasad spożywania alkoholu.
  • Część miast przeprowadzi konsultacje społeczne. W innych sami urzędnicy przygotują odpowiednie uchwały.
  • Liberalizacja, jeśli chodzi o picie alkoholu w miejscach publicznych, prawdopodobnie nastąpi w Warszawie, Wrocławiu czy Opolu. Wnioski o miejscowe zniesienie zakazu nie będą rozpatrywane w Krakowie i Toruniu.

Najważniejsze zmiany wprowadzone przez znowelizowaną ustawę (weszła w życie 9 marca) dotyczą zakazu picia alkoholu w miejscach publicznych oraz możliwości regulowania godzin sprzedaży alkoholu na terenie miasta poprzez wprowadzenie nocnego ograniczenia.

Jeśli chodzi o pierwszą kwestię, do tej pory w przepisach był wykaz miejsc, gdzie nie można było się pojawić z butelką piwa. Teraz zakazem objęte są wszystkie miejsca publiczne, z wyjątkiem tych, z których zakaz zdejmie rada gminy w drodze uchwały.

Takie przymiarki są już m.in. w Warszawie. W stołecznym ratuszu jest już gotowy projekt uchwały zezwalającej na spożywanie napojów alkoholowych na terenie Bulwarów Wiślanych.

- Niedawno bulwary przeszły kapitalny remont. Są tam m.in. kosze na śmieci i toalety. Bulwary są miejscem często odwiedzanym przez mieszkańców. Ponadto teren jest często patrolowany przez straż miejską, działa tam solidny monitoring. Nie boimy się o zakłócanie porządku - mówi Bartosz Milczarczyk, rzecznik prasowy Miasta Stołecznego Warszawa.

Zupełnie inaczej jest w Toruniu. Tam nie będzie nawet debaty na temat wyznaczenia miejsc, w których można pić alkohol. Młodzi .Nowocześni z województwa kujawsko-pomorskiego zwrócili się do władz o wyznaczenie na Bulwarze Filadelfijskim miejsc wolnych od zakazu spożywania alkoholu.

- W przypadku zniesienia zakazu picia alkoholu w miejscach publicznych wniosek został jednoznacznie odrzucony. Ograniczenie może zostać zniesione ewentualnie na czas imprez miejskich - mówi Anna Kulbicka-Tondel, rzecznik prasowa prezydenta Torunia - Na razie jednak nie toczyły się w tej sprawie żadne rozmowy - dodaje.

Jasny plan na wykorzystanie zapisów znowelizowanej ustawy jest już za to w Piotrkowie Trybunalskim. Tamtejszy Urząd Miejski przygotował pakiet projektów uchwał dotyczących wprowadzenia nocnego ograniczenia sprzedaży napojów wyskokowych. Zakaz obowiązywałby od 22.30 lub 23 do 6 rano w miejscach detalicznej sprzedaży. Zwolnione z zakazu będą - zgodnie z ustawą - puby lub restauracje.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.