PARTNER PORTALU
  • BGK

Smart cities w Polsce. Dobre praktyki wciąż niezbyt popularne

  • Michał Wroński    22 lutego 2018 - 06:00
Smart cities w Polsce. Dobre praktyki wciąż niezbyt popularne
Coraz więcej miast stosuje systemy inteligentnego zarządzania ruchem ulicznym. Skłaniają je do tego korki na ulicach. (fot. PTWP)

Polskie miasta mają problem z ideą smart cities. Zresztą nie tylko one. Mają go wszyscy, którzy się tą tematyką zajmują: naukowcy, dziennikarze czy działacze organizacji pozarządowych. Bo czym właściwie jest smart cities? Czym różni się od miasta niebędącego smart? Zwłaszcza dzisiaj, w XXI wieku, w dobie szybkiego rozwoju technologii, który sprawia, że rozwiązania, jakie jeszcze kilka lat temu mogły uchodzić za innowacyjne, dziś można uznać za standard.
• Przedstawiciele samorządów lubią zachwalać swoje miasta jako przykłady smart cities.
• Rzeczywistość jest mniej optymistyczna. W polskich miastach można mówić raczej o pewnych elementach smart.
• Często zresztą to, co przedstawia się jako przejaw wdrażania idei smart cities, tak naprawdę stanowi realizację współczesnych cywilizacyjnych standardów.

Dr Dorota Sikora-Fernandez z Katedry Zarządzania Miastem i Regionem Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego dość sceptycznie zapatruje się na znaczną część praktyk, przedstawianych przez władze samorządowe jako przejawy smart cities. Jej zdaniem w znacznej części można je uznać co najwyżej za realizację współczesnych cywilizacyjnych standardów.

Czytaj: Smart Cities: Jakie będą polskie miasta przyszłości?

- O ile o samej koncepcji smart cities moglibyśmy mówić 5-10 lat temu, to obecnie, w dobie zaawansowanych technologii, jest po prostu nowy paradygmat rozwoju. To nie jest jakaś alternatywna ścieżka. Jeżeli miasto instaluje na przystankach tablice informacyjne czy próbuje poprzez sieci społecznościowe komunikować się ze społeczeństwem, to nie jest to już nic nadzwyczajnego. Odejściem od normy byłoby raczej niepodejmowanie tych działań - komentuje dr Dorota Sikora-Fernandez.

Tłumaczy jednak, że w myśl unijnej interpretacji o smart city można mówić wówczas, gdy chociaż w jednym z sześciu obszarów funkcjonowania zachodzą jakieś działania w tym kierunku.

- Tylko że w ten sposób, to 90 procent miast na świecie można by uznać za smart. Ja osobiście uważam, że powinniśmy patrzeć całościowo na miasto. W literaturze akademickiej dużo się też mówi o podejściu prospołecznym i o tym, że jednak same technologie to za mało - stwierdza dr Sikora-Fernandez.

Przypomina zarazem, że w raporcie Cities in Motion 2016 z polskich miast uwzględnione zostały jedynie Warszawa i Wrocław. Podobne wyniki przyniosły zresztą przeprowadzone przez nią badania wskaźnikowe.

Czytaj: Smart city: prawdziwe inteligentne polskie miasto jest nadal utopią

A zatem jeśli mówić o smart cities w Polsce, to raczej o pewnych elementach tego zagadnienia aniżeli o całości. Mając na uwadze to zastrzeżenie, przyjrzeliśmy się zatem polskim miastom w poszukiwaniu dobrych praktyk, które można by uznać za element smart cities.

1. Systemy zarządzania transportem publicznym, ruchem ulicznym i parkingami

W kontekście funkcjonowania tych sfer życia publicznego chyba najczęściej można usłyszeć o inteligentnych rozwiązaniach. Pod pojęciem tym umieszczane są zarówno systemy sterowania ruchem na skrzyżowaniach, uprzywilejowujące pojazdy komunikacji miejskiej, czy systemy monitorujące stan zapełnienia i liczbę wolnych miejsc na parkingach, jak też systemy dynamicznej informacji pasażerskiej.×
KOMENTARZE (1)

  • sdf, 2018-02-25 10:31:51

    Rozwiązania z Gliwic nie nazwał bym dobrym, sterowanie światłami na skrzyżowaniach działa w taki sposób, że jest to chyba najgorsze miasto do poruszania sie pieszemu w jakim byłem. Często występują sytuacje, że zarówno auta jak i piesi mają czerwone światło. Do tego konieczność naciskania przycisku..., oraz bardzo krótki czas zielonego światła dla pieszych. Czas świecenia się zielonego światła dla pieszych jest taki, że młoda zdrowa osoba zdąży przejść jeśli znajduje się zaraz przy pasach przy włączeniu światła, ale osoba poruszająca się o kulach nie ma szans przejść na zielonym. Miasto faworyzujące auta, i tylko dla nich tworzące "zieloną falę" podczas gdy piesi tracą wiekszość czasu spacerujac po mieście na świałtach to nie jest dobry przykład Smart Cities  rozwiń