PARTNER PORTALU
  • BGK

Noc Muzeów, program: Jakie atrakcje szykuje Wrocław?

  • PAP/AT    18 maja 2017 - 13:05
Noc Muzeów, program: Jakie atrakcje szykuje Wrocław?
Stypendia otrzymują ambitni i zdolni maturzyści z małych miejscowości, pochodzący z niezamożnych rodzin, którzy rozpoczynają studia dzienne (fot.wroclaw.pl)

Wrocławskie instytucje przygotowały ponad 200 wydarzeń na Noc Muzeów. Będą m.in. wernisaże i pokazy filmowe.
• Ponad 200 wydarzeń, w tym wernisaże i pokazy filmowe, przygotowały w tym roku wrocławskie instytucje na Noc Muzeów.

• W Nocy Muzeów weźmie udział ponad 80 instytucji.

• Z soboty (20 maja) na niedzielę (21 maja) będzie można zobaczyć m.in. wszystkie wystawy Biennale Sztuki Mediów WRO czy wziąć udział w grze „Sztuka tajemna” w Pawilonie Czterech Kopuł.

Jak poinformowała Katarzyna Sarka z biura prasowego wrocławskiego magistratu, w tym roku w Nocy Muzeów weźmie udział ponad 80 instytucji. To, obok muzeów i galerii, organizacje pozarządowe, domy kultury, kościoły, kino Nowe Horyzonty, Narodowe Forum Muzyki czy Hydropolis.

"Organizatorzy oprócz umożliwienia zwiedzania stałych i czasowych wystaw przygotowali wydarzenia specjalne, takie jak wykłady, warsztaty, pokazy filmowe, spotkania z artystami" - powiedziała Sarka.

W tym roku Noc Muzeów zbiegła się z odbywającym się w stolicy Dolnego Śląska Biennale Sztuki Mediów WRO. To jeden z największych w Polsce przeglądów sztuki nowych mediów. Organizatorzy biennale przygotowali specjalną ścieżkę, dzięki której będzie można zobaczyć wszystkie wystawy tegorocznego przeglądu. Zwiedzający będą poruszać się pomiędzy Centrum Sztuki WRO, Narodowym Forum Muzyki, Pałacem Ballestremów, Galerią Entropia, Klubem UFF, Muzeum Narodowym czy Synagoga pod Białym Bocianem.

Czytaj też: Noc Muzeów: Co szykuje Warszawa?

W tym roku po raz pierwszy w Nocy Muzeów będzie uczestniczył Pawilon Czterech Kopuł. To oddział wrocławskiego Muzeum Narodowego, w którym znajduje się kolekcja sztuki współczesnej. "Zwiedzający będą mogli wziąć udział w grze +Sztuka tajemna+, warsztatach rodzinnych i wysłuchać wykładu na temat Xawerego Dunikowskiego, a wyjątkowym wydarzeniem będzie happening - nawiązujący do pracy Magdaleny Abakanowicz "Tłum" - poinformowała PAP rzeczniczka Muzeum Narodowego we Wrocławiu Anna Kowalów. Gra "Sztuka Tajemna" to zabawa dla dorosłych, której celem jest odkrycie sekretów Pawilonu Czterech Kopuł.

Po raz pierwszy w Nocy Muzeów będzie brało udział również Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego. To nowy oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia, gdzie prezentowana jest historia wrocławskich scen teatralnych.

Z kolei w Muzeum Etnograficznym, w nocy z soboty na niedzielę, będzie można zobaczyć najnowszą ekspozycję tej placówki poświęconą Romom. "Pe drom baro… Na wielkiej drodze. Od Cyganów do Romów" to wystawa prezentująca zbiory Andrzeja Grzymała-Kazłowskiego, założyciela i właściciela Muzeum Kultury Romów w Warszawie. Do tej pory zbiory te w całości było prezentowane w odsłonie wirtualnej oraz we fragmentach na ekspozycjach czasowych.

Na Noc Muzeów wprowadzono zmiany w komunikacji miejskiej. Linia M1 to gratka dla miłośników zabytków wrocławskiej komunikacji miejskiej, ponieważ będzie na niej kursował tramwaj Konstal z 1960 r. Linia ta połączy zlokalizowane w centrum miasta placówki biorące udział w Nocy Muzeów. Z kolei do najbardziej oddalonych od centrum miejsc będzie można dostać się korzystając z bezpłatnej linii autobusowej M2.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.