PARTNER PORTALU
  • BGK

"Wydarzenie Historyczne Roku". Zgłoszenia do końca marca

  • PAP/KDS    12 marca 2018 - 13:51
"Wydarzenie Historyczne Roku". Zgłoszenia do końca marca
Rok temu za jeden z najlepszych projektów uznano Filmową Encyklopedię Powstań Śląskich. (fot. Facebook/Filmowa Encyklopedia Powstań Śląskich)

Do 31 marca osoby prywatne, instytucje, organizacje i ośrodki kultury mogą zgłaszać projekty do Plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku 2017, organizowanego przez Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl.
  • Celem plebiscytu jest popularyzacja historii Polski oraz uhonorowanie organizatorów i inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć z dziedziny historii, realizowanych w minionym roku.
  • Plebiscyt odbywa się w trzech kategoriach. Zgłoszenia należy nadsyłać do 31 marca. 

Pierwsza z trzech kategorii to "Wydarzenie", w ramach której można zgłaszać m.in. festiwale, imprezy plenarne, konferencje i sympozja, rekonstrukcje historyczne, wykopaliska archeologiczne, spektakle i akcje społeczne. Do kategorii "Wystawa" zaliczane są m.in. nowe wystawy stałe lub czasowe, e-wystawy oraz otwarcia muzeów. Trzecia kategoria "Edukacja i multimedia" obejmuje m.in. projekty edukacyjne, wśród nich warsztaty, lekcje, gry edukacyjne, oraz publikacje, komiksy, e-wydarzenia i multimedia, strony internetowe, aplikacje mobilne.

Plebiscyt składa się z dwóch etapów. W pierwszym osoby prywatne, instytucje, organizacje i ośrodki kultury mogą nadsyłać zgłoszenia, spośród których jury konkursowe do 6 kwietnia wybierze po pięć projektów z każdej kategorii.

Czytaj więcej: Muzeum Narodowe w Gdańsku: Zdjęcia wykonane w historycznych technikach na wystawie

Drugi etap będzie polegał na internetowym głosowaniu na projekty zakwalifikowane przez jury. Głosowanie, które zostanie przeprowadzone za pomocą sondy internetowej, potrwa od 16 kwietnia do 17 maja. Każdy z głosujących będzie miał prawo do oddania głosu na jeden z proponowanych projektów w każdej kategorii. Oficjalne ogłoszenie wyników nastąpi podczas uroczystej gali finałowej, która zostanie zorganizowana do 8 czerwca, oraz na stronie internetowej organizatora.

Zgłoszenia należy nadsyłać do 31 marca poprzez formularz dostępny pod adresem: www.whr.muzhp.pl. W formularzu należy podać opis i nazwę projektu, nazwę organizatora, kategorię, miejsce i datę projektu oraz uzasadnienie. Do zgłoszenia należy dołączyć materiały wizualne, np. zdjęcia, filmy, prezentacje.

W poprzedniej edycji konkursu w kategorii "Wydarzenie" nagrodę odebrali organizatorzy 40. obchodów Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec '76 - przedstawiciele prezydenta Radomia, Stowarzyszenia Radomski Czerwiec '76 oraz NSZZ "Solidarność", okręg Ziemia Radomska. Obchody rocznicowe, zorganizowane pod hasłem "Zaczęło się w Radomiu", obejmowały różnorodne wydarzenia mające na celu upamiętnienie uczestników robotniczego protestu oraz ukazywały rolę miasta w polskich dążeniach do wolności i demokracji.

Czytaj więcej: Polska odzyska zrabowane przedmioty?

W dziedzinie "Edukacja i multimedia" za najlepszy projekt uznano Filmową Encyklopedię Powstań Śląskich, stworzoną przez Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Encyklopedia jest przedstawieniem życiorysów powstańców śląskich w formie historii mówionej, zaprezentowanej przez ich żyjących potomków.

W kategorii "Wystawa" najlepsza okazała się inicjatywa czasowa "Szkło, metal, detal. Architektura Gdyni w szczegółach", zorganizowana przez Muzeum Miasta Gdyni. Na ekspozycji zaprezentowano ponad 150 obiektów, m.in. detali architektonicznych i elementów wyposażenia.

Plebiscyt na Wydarzenie Historyczne Roku został objęty honorowym patronatem ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Patronami medialnymi Plebiscytu są Polska Agencja Prasowa i portal historyczny dzieje.pl. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.