PARTNER PORTALU
  • BGK

100-latka na muzealnej wystawie

  • PAP    14 października 2011 - 19:01

Wystawę poświęconą 100-leciu szkoły w Nikiszowcu, unikatowym górniczym osiedlu, uważanemu za perłę architektury budownictwa społecznego początku dwudziestego wieku, otwarto w piątek w Muzeum Historii Katowic.
"O szkoło, gdy cię wspominam..." - to tytuł ekspozycji, na której znalazły się historyczne fotografie budynku, nauczycieli i uczniów, którzy przez minione dekady uczyli się w szkole w Nikiszowcu. Zdjęcia pochodzą ze zbiorów prywatnych i zasobów szkoły.

Wystawa będzie czynna do końca tego roku w budynku przy ul. Rymarskiej - w nowej siedzibie działu etnologii miasta Muzeum Historii Katowic. Zaadaptowany na potrzeby muzeum budynek dawnej pralni, magla i łaźni jest jedną z wizytówek Nikiszowca.

Jak przypomina Muzeum Historii Katowic, pierwszą szkołę w Nikiszowcu oddano do użytku w połowie października 1911 r. Miał 16 klas, dwa pokoje służbowe i pomieszczenia pomocnicze. Otwarto wówczas cztery klasy, do których uczęszczało łącznie 217 uczniów. Liczba uczniów szybko rosła (w roku szkolnym 1919/20 było ich już ponad 1400) i konieczna była budowa drugiego budynku szkolnego. Pierwszym rektorem szkoły był Bruno Baron.

Dzielnica Nikiszowiec jest uważana za główną turystyczną atrakcję Katowic - to najbardziej malownicze, najlepiej zachowane i zamieszkane do dziś osiedle robotnicze z początku ub. wieku. Składa się z dziewięciu w większości zamkniętych pierścieniowo bloków różnej wielkości, z elewacjami pokrytymi charakterystyczną czerwoną cegłą. Wewnątrz każdego bloku znajduje się dziedziniec.

Nikiszowiec zbudowała w latach 1908-1919 spółka górnicza Georg von Giesche's Erben jako niezwykle funkcjonalne osiedle robotnicze przy kopalni Giesche. Projektantami byli twórcy sąsiedniego, pomyślanego, jako miasto-ogród Giszowca, Emil i Georg Zillmanowie. W Nikiszowcu zaprojektowali gęstą, dwupiętrową zabudowę o ściśle miejskim charakterze.

Osiedle zostało wpisane do rejestru zabytków w 1978 r. Od początku 2011 r. zostało uznane Pomnikiem Historii. Nikiszowiec jest też jednym ze sztandarowych produktów Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (1)
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: