100-latka na muzealnej wystawie

Wystawę poświęconą 100-leciu szkoły w Nikiszowcu, unikatowym górniczym osiedlu, uważanemu za perłę architektury budownictwa społecznego początku dwudziestego wieku, otwarto w piątek w Muzeum Historii Katowic.
"O szkoło, gdy cię wspominam..." - to tytuł ekspozycji, na której znalazły się historyczne fotografie budynku, nauczycieli i uczniów, którzy przez minione dekady uczyli się w szkole w Nikiszowcu. Zdjęcia pochodzą ze zbiorów prywatnych i zasobów szkoły.

Wystawa będzie czynna do końca tego roku w budynku przy ul. Rymarskiej - w nowej siedzibie działu etnologii miasta Muzeum Historii Katowic. Zaadaptowany na potrzeby muzeum budynek dawnej pralni, magla i łaźni jest jedną z wizytówek Nikiszowca.

Jak przypomina Muzeum Historii Katowic, pierwszą szkołę w Nikiszowcu oddano do użytku w połowie października 1911 r. Miał 16 klas, dwa pokoje służbowe i pomieszczenia pomocnicze. Otwarto wówczas cztery klasy, do których uczęszczało łącznie 217 uczniów. Liczba uczniów szybko rosła (w roku szkolnym 1919/20 było ich już ponad 1400) i konieczna była budowa drugiego budynku szkolnego. Pierwszym rektorem szkoły był Bruno Baron.

Dzielnica Nikiszowiec jest uważana za główną turystyczną atrakcję Katowic - to najbardziej malownicze, najlepiej zachowane i zamieszkane do dziś osiedle robotnicze z początku ub. wieku. Składa się z dziewięciu w większości zamkniętych pierścieniowo bloków różnej wielkości, z elewacjami pokrytymi charakterystyczną czerwoną cegłą. Wewnątrz każdego bloku znajduje się dziedziniec.

Nikiszowiec zbudowała w latach 1908-1919 spółka górnicza Georg von Giesche's Erben jako niezwykle funkcjonalne osiedle robotnicze przy kopalni Giesche. Projektantami byli twórcy sąsiedniego, pomyślanego, jako miasto-ogród Giszowca, Emil i Georg Zillmanowie. W Nikiszowcu zaprojektowali gęstą, dwupiętrową zabudowę o ściśle miejskim charakterze.

Osiedle zostało wpisane do rejestru zabytków w 1978 r. Od początku 2011 r. zostało uznane Pomnikiem Historii. Nikiszowiec jest też jednym ze sztandarowych produktów Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego.

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

muzelanej?

hmm, 2011-10-14 20:24:31 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU