PARTNER PORTALU
 • BGK

100 mln z UE na wsparcie dla zwalnianych nauczycieli

 • PAP    27 sierpnia 2013 - 11:50
100 mln z UE na wsparcie dla zwalnianych nauczycieli

Ministerstwo Edukacji Narodowej przeznaczyło 100 mln zł z Unii Europejskiej na wsparcie nauczycieli. Pieniądze te zostaną uruchomione na aktywizację zawodową dla tych, którzy utracili pracę.
Aktualnie procesy demograficzne wynikające ze spadku liczby uczniów we wszystkich typach szkół mają bezpośredni wpływ na zmniejszanie się zapotrzebowania na nauczycieli, a w rezultacie na utratę przez nich pracy.

Zdaniem ministra edukacji Krystyny Szumilas istotne jest wsparcie nauczycieli w zakresie zaktywizowania zawodowego. Dlatego też celem ministerialnego projektu, jest pomoc nauczycielom w znalezieniu nowego zatrudnienia, jak i wykorzystanie ich potencjału zawodowego i bogatych doświadczeń pedagogicznych na rzecz lokalnego środowiska.

Czytaj też: Zwolnionych nauczycieli tyle co przed rokiem

Fundusze dla nauczycieli z Europejskiego Funduszu Społecznego (w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VIII, Poddziałanie 8.1.2 Wsparcie procesów modernizacyjnych i adaptacyjnych w regionie) umożliwią nauczycielom przekwalifikowanie się do nowego zawodu, z uwzględnieniem potrzeb lokalnego rynku pracy.

jak podaje MEN, Pieniądze będą przeznaczone m.in. na staże, szkolenia, studia podyplomowe, warsztaty aktywnego poszukiwania pracy, doradztwo zawodowe inicjujące rozpoczęcie nowej działalności gospodarczej. Możliwe będzie m.in. dofinansowanie wynikające z zatrudnienia u nowego pracodawcy. Subsydiowanie miejsc pracy u nowego pracodawcy, będzie mogło trwać maksymalnie 12 miesięcy, w tym czasie pracodawca będzie musiał zapewnić co najmniej 50 proc. pokrycie kosztów zatrudnienia pracownika. Ponadto osoby, które w rozpoczną działalność gospodarczą, dostaną na ten cel dotację.

Priorytetowo będą traktowane projekty angażujące byłych nauczycieli do wsparcia procesu dydaktycznego w klasach 1-3, w świetlicach szkolnych w szkołach podstawowych oraz w pracy z dziećmi ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi.

Wszystkie formy wsparcia będą skierowane dla nauczycieli, którzy w okresie nie dłuższym niż dwadzieścia cztery miesiące przed dniem przystąpienia do projektu utracili pracę i posiadają status osoby bezrobotnej oraz przepracowały w jednostkach systemu oświaty co najmniej rok (12 miesięcy).

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (5)

 • szewc, 2013-08-28 13:54:58

  nie pamiętam, żeby na przekwalifikowanie szewców ministerstwo gospodarki dało jakąś kasę.
 • veto, 2013-08-27 22:43:01

  Znowu wywalanie pieniędzy w błoto. Przeszkolą się w poszukiwaniu pracy, której nie ma. Realną pomocą byłoby tworzenie miejsc pracy, ale wymyślenie sposobu finansowania ich tworzenia jest dla naszych rządzących za trudne, a pewnie też ryzykowne, bo grozi zmniejszeniem bezrobocia - i co wtedy zrobimy ...z urzędami pracy ?  rozwiń
 • krzyciel, 2013-08-27 14:39:32

  @mm Główna przyczyna zwalniania nauczycieli to zmniejszenie liczby oddziałów w szkołach. Nie powoduje jednak ono zwalniania pracowników obsługi czy administracji, których w szkole potrzeba tyle samo, niezależnie od tego, ile jest klas. Z całym zatem szacunkiem dla wszystkich pracowników niepedagogi...cznych szkół - nie ich zatrudnienie stanowi główny problem.  rozwiń