PARTNER PORTALU
  • BGK

11,5 tys. podstawówek zamówiło "Nasz elementarz"

  • pap    20 sierpnia 2014 - 15:40
11,5 tys. podstawówek zamówiło "Nasz elementarz"

11 413 publicznych i 632 niepublicznych szkół podstawowych zamówiło bezpłatne rządowe podręczniki "Nasz elementarz" dla pierwszoklasistów - wynika z informacji resortu edukacji. Darmowych podręczników nie zamówiło 52 publicznych podstawówek.
Dystrybucja bezpłatnego podręcznika "Nasz elementarz" dla uczniów pierwszych klas ma zakończyć się w piątek. To pierwsza, z czterech planowanych, części podręcznika, która do szkół trafia za pośrednictwem kuratoriów. Z nowego podręcznika najmłodsi uczniowie będą uczyć się już od 1 września br.

Liczba publicznych szkół podstawowych - zgodnie z informacją MEN  - wynosi 11 465 (wg stanu na 30 września 2013 r.), przy czym bezpłatne podręczniki dla swoich uczniów zamówiło 11 413 z nich.

Czytaj: Nasz elementarz także w wersji dla niepełnosprawnych

To oznacza, że tylko 52 szkoły nie zamówiły podręczników. Zgodnie z nowymi przepisami, szkoły te będą mogły korzystać z innych niż rządowe podręczniki pod warunkiem, że ich zakup sfinansują samorządy. W przypadku placówek niepublicznych książki dla pierwszoklasistów zamówiło 632 na 896 wszystkich szkół.

Najwięcej szkół publicznych, które nie zdecydowały się na rządowe podręczniki dla maluchów znajduje się w woj. śląskim - to 24 placówki (na 1082 szkół).
Kolejne miejsca zajmują woj. wielkopolskie, w którym 14 podstawówek nie przyjęło rządowej oferty (na 1023 szkoły) i woj. łódzkie, gdzie 13 szkół podstawowych zrezygnowało z "Naszego elementarza" (na 737 szkół).

Czytaj: MEN dołożyło na zakupy podręczników

MEN podkreśla, że z przesłanego PAP zestawienia wynika, że 97,38 proc. wszystkich szkół w Polsce zamówiło bezpłatne podręczniki. "Wśród szkół publicznych zamówiło darmowy podręcznik 99,6 proc. Wśród szkół niepublicznych 29,5 proc. nie zamówiło darmowego podręcznika" - dodaje resort edukacji.

Zamówienia na podręcznik szkoły - zarówno publiczne jak i niepubliczne - mogły składać do 23 lipca za pomocą Systemu Informacji Oświatowej. MEN zastrzegł, że w przypadku, gdy do pierwszych klas zostaną zapisane kolejne dzieci, szkoły będą mogły wystąpić o dodatkowe podręczniki z rezerwy kuratorów.

Zgodnie z majową nowelizacją ustawy o systemie oświaty, uczniowie, którzy 1 września tego roku rozpoczną naukę w I klasie szkoły podstawowej, dostaną darmowe podręczniki. Książki te staną się własnością szkoły, mają służyć co najmniej trzem rocznikom uczniów. Szkoła nie będzie mogła domagać się od rodziców, by kupili podręczniki sami.

"Nasz elementarz", obok wersji standardowej, ma także adaptacje dostosowane do potrzeb uczniów niepełnosprawnych; są cztery wersje adaptacji - dla dzieci niewidomych, niesłyszących i z innymi dysfunkcjami. Chodzi o uczniów mających trudności w uczeniu się lub komunikowaniu się, w tym niesłyszących i słabosłyszących, z upośledzeniem umysłowym, autyzmem i afazją.

We wrześniu do pierwszych klas szkół podstawowych razem z siedmiolatkami pójdą obowiązkowo wszystkie dzieci sześcioletnie urodzone w pierwszej połowie 2008 r. Pozostałe dzieci z tego rocznika rozpoczną naukę w 2015 r. wraz z całym rocznikiem dzieci sześcioletnich, urodzonych w 2009 r.

Z danych zebranych przez MEN przy okazji zbierania zamówień na podręczniki wynika, że w pierwszych klasach będzie ponad 522 tys. uczniów, czyli 95 proc. szacowanej liczby pierwszoklasistów. (PAP)

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.