PARTNER PORTALU
  • BGK

116 mln euro na rozwój szkolnictwa zawodowego

  • PAP    26 lutego 2015 - 13:52
116 mln euro na rozwój szkolnictwa zawodowego
fot. pixabay.com

116 mln euro może w latach 2014-2020 zasilić rozwój szkolnictwa zawodowego w woj. śląskim - podała minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska.
Podczas popołudniowego spotkania minister z samorządowcami mówiono o tym, jak lepiej dostosować profil kształcenia zawodowego do potrzeb rynku pracy.

"Jest realne zapotrzebowanie na odbudowę szkolnictwa wyższego. O ile jeszcze w roku szkolnym 2013/14 51 proc. absolwentów gimnazjów poszło do liceów, w tym roku szkolnym ten odsetek zmniejszył się o 4 proc. i wyniósł 47 proc. To dla mnie sygnał, że jest najwyższy czas, aby propozycja szkolnictwa zawodowego była realna" - powiedziała PAP Kluzik-Rostkowska po spotkaniu.

"Są takie miejsca w Polsce, że pracodawcy dogadują się ze szkołami zawodowymi, są takie, gdzie przypadkiem im wychodzi, że kształcą w zawodach, które są potrzebne, ale są też takie miejsca, gdzie to są światy równoległe - rynek pracy ma swoje zapotrzebowania, a szkoły kształcą w kierunkach, w których mają przygotowanych nauczycieli" - zaznaczył minister.

Jak dodała, efekt jest taki, że po szkole zawodowej nie ma się pracy. "My musimy spotkać 2 światy - firm i szkół zawodowych" - podkreśliła. Zwróciła też uwagę na ogromną rolę samorządów, które prowadzą szkoły zawodowe, a jednocześnie znają rynek pracy na swoim terenie.

Szefowa resortu oświaty powiedziała też w środę w Katowicach, że należy "zrobić wszystko, żeby szkoły zawodowe przestały być szkołami drugiego, słabszego wyboru". "Bo tylko wtedy będą miały inną rangę" - zaznaczyła.

Według uczestniczącego w spotkaniu prezesa Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Piotra Wojaczka, konieczne są zmiany w mentalności rodziców, nauczycieli i przedsiębiorców i ich właściwe motywowanie.

"Pracodawca powinien serwować informacje o tym, jakich pracowników będzie potrzebował za jakiś czas, a nie robi tego. Jak się go prosi, to skarży się, że mu się dokłada pracy. Tymczasem brak przepływu informacji wtórnie wraca do niego jako fatalnie przygotowany rynek pracy" - argumentował Wojaczka. Jak ocenił, trzeba też dotrzeć do rodziców i samych uczniów z informacją o tym, dlaczego warto kształcić się w dobrej szkole zawodowej.

Wicedyrektor Wydziału Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach Barbara Szafir sprecyzowała, że środki na szkolnictwo zawodowe w perspektywie finansowej 2014-2020 pochodzą z Europejskiego Funduszu Społecznego - na wsparcie uczniów, i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - na doposażenie sprzętowe szkół. Osobna pula to wsparcie na kształcenie zawodowe dorosłych.

W woj. śląskim powstaje Program Rozwoju Szkolnictwa Zawodowego na lata 2014-2020, obecnie jest w fazie konsultacji społecznych. Zakłada on m.in. staże i praktyki dla uczniów u pracodawców, płatne szkolenia nauczycieli w przedsiębiorstwach, tworzenie klas i kierunków "zamawianych" przez pracodawców, modernizowanie oraz doposażanie szkolnej bazy i pracowni w nowoczesne urządzenia, organizowanie kursów przedmiotowych (np. zajęć wyrównawczych), które miałyby ułatwić uczniom techników zdanie matury.

Program przewiduje również angażowanie uczelni we współpracę ze szkołami zawodowymi, korzystanie z analiz rynku pracy przy przygotowaniu oferty szkół, wypracowanie szerszej współpracy z izbami i zrzeszeniami przedsiębiorców oraz cechami rzemiosł czy inkubatorami przedsiębiorczości, stałe monitorowanie regionalnego rynku pracy.

W woj. śląskim jest ponad 700 szkół ponadgimnazjalnych, w tym 225 techników oraz 212 zasadniczych szkół zawodowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.