PARTNER PORTALU
  • BGK

135 gmin bez pełnowymiarowej sali gimnastycznej. Resort sportu pomoże?

  • AW    8 lutego 2016 - 13:53
135 gmin bez pełnowymiarowej sali gimnastycznej. Resort sportu pomoże?
Budowa sali gimnastycznej w Bystrzycy Górnej (fot. mat.pras.)

• Ministerstwo Sportu i Turystyki chce zapełniać salami gimnastycznymi „białe plamy” – gminy, gdzie takich obiektów brakuje.
• Minister Bańka podlicza, ile samorządów takich sal jeszcze nie posiada.
• Blisko 60 z 135 takich gmin planuje budowę sali w najbliższym czasie.
Jak podaje urząd gminy w Świdnicy, całą parą posuwają się prace budowlane przy Szkole Podstawowej w Bystrzycy Górnej, gdzie powstaje jednokondygnacyjna sala sportowa. Wartość inwestycji szacowana jest na 2,53 mln zł, w tym dofinansowanie z Programu Rozwoju Bazy Sportowej Województwa Dolnośląskiego na lata 2015-2017 na kwotę niemal 1 mln zł.

Będzie to pełnowymiarowa sala gimnastyczna, mieszczącą boisko do gry w koszykówkę o łącznej powierzchni użytkowej blisko 910 m2.

- Ukierunkowanie gminnych priorytetów oświatowych na propagowanie zdrowego stylu życia ma swoje podłoże w badaniach, jakie od kilku lat przeprowadzają studenci Koła Naukowego Akademii Medycznej we Wrocławiu. Wśród blisko 42% uczniów zauważono wady postawy w mniejszym, lub większym stopniu. Stąd też budowa kolejnej hali sportowej będzie dobrą wiadomością dla rodziców i dzieci uczęszczających do SP w Bystrzycy Górnej – wyjaśnia Teresa Mazurek, wójt Świdnicy.

Sala w Bystrzycy Górnej będzie kolejnym obiektem sportowym zlokalizowanym przy placówce oświatowej. Nowoczesny obiekt sportowy powstała już przy centrum oświatowym w Witoszowie Dolnym. Do dyspozycji uczniów ale i wszystkich chętnych jest pełnowymiarowa hala sportowa, siłownia, sala do squasha, profesjonalna ścianka wspinaczkowa, sala fitness. Sale sportowe posiadają także centra edukacyjne w Pszennie oraz Lutomi Dolnej.

Aż trudno uwierzyć, ale w całym kraju gmin, na terenie których nie ma ani jednej pełnowymiarowej sali gimnastycznej, jest w Polsce ponad 130.

- Są na mapie kraju tzw. dziury - miejsca, gdzie nie ma sal gimnastycznych – podkreślał Witold Bańka, minister sportu przedstawiając w styczniu priorytety swojego resortu. Zapowiedział też działania mające na celu m.in. budowę lub modernizację sal gimnastycznych.

Teraz na twitterze podał konkretne wyliczenia dotyczące potrzeb gmin w tym temacie.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.